Jestem dumnym uczniem z Chludowa, stąd dobro wyniosłem…
15 listopada 2018
„Chcemy Polski Niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.”
15 listopada 2018
Pokaż wszystkie

XXV Rajd Niepodległościowy

w drodze do Goleczewa

   W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się jubileuszowy XXV  ROWEROWY RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY, którego trasa wiodła przez najpiękniejsze zakątki Chludowa, Zielątkowa, Soboty i Golęczewa.

Przystanęliśmy na dłuższą chwilę w miejscach ważnych historycznie i atrakcyjnych przyrodniczo.

W Chludowie od 1934 roku istnieje Zgromadzenie Księży Werbistów. Zostało przeznaczone na pierwszy w Prowincji Polskiej nowicjat dla kleryków i braci. Wcześniej mieszkał tu przywódca Narodowej Demokracji, Roman Dmowski, który był właścicielem pałacu i otaczającego go parku krajobrazowego.

Następnie ruszyliśmy pod figurę ofiarowaną 25 lipca 1928 r. przez rodzinę państwa Agnieszki i Bolesława Sujaków. Zachwyceni widokami przejeżdżaliśmy przez tereny Doliny Samicy, która w jesiennej barwie prezentowała się niezwykle malowniczo. Przerwa nad rzeczką w otoczeniu rosłych dębów i kasztanowców zregenerowała nasze siły.

Pełni energii dojechaliśmy pod zabytkowy i urokliwy kościół z XIII w. Sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sobocie, które obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 500-lecia. Na mecie rajdu, czyli w szkole w Golęczewie, czekał na nas rogal świętomarciński oraz gorące napoje przygotowane przez niezawodnych Rodziców z RR w Golęczewie.

O godzinie 12.00 wzięliśmy udział w uroczystym przemarszu oraz apelu pod Figurą NMP KP.