„Chcemy Polski Niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.”
XXV Rajd Niepodległościowy
15 listopada 2018
Dzień Odzyskania Niepodległości u Tygrysów
16 listopada 2018
XXV Rajd Niepodległościowy
15 listopada 2018
Dzień Odzyskania Niepodległości u Tygrysów
16 listopada 2018
Pokaż wszystkie

„Chcemy Polski Niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.”

11 listopada 2018 r. to wyjątkowa data dla każdego Polaka- 100 lat temu nasza Ojczyzna, po 123 latach odzyskała swoją niepodległość i powróciła na mapy Europy.

Z tej okazji w Zespole Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie trwały gorączkowe przygotowania, aby godnie uczcić tę rocznicę.

Uroczyste szkolne obchody Święta Niepodległości zaplanowane zostały na 9 listopada, jednak już na kilka dni przed tą datą dało się odczuć podniosły nastrój.

W holu szkoły pojawiła się, ozdobiona kwiatami podarowanymi przez p. Renatę  Kaczmarek z kwiaciarni  KAREN w Suchym Lesie, wystawa przygotowana przez uczniów,  ich rodziców a często i dziadków, pod hasłem „ Niepodległa w rodzinnym kalejdoskopie”. Wyszukane zdjęcia to pamiątki, które stały się ożywioną historią 100 lat niepodległości, minionych pokoleń od początku do lat pięćdziesiątych XX wieku. Każda kartka w kolorze sepii to czas  międzypokoleniowych  rozmów,  zadumy, wspomnień, wzruszeń oraz na nowo odkrywanych korzeni rodzinnych  w burzliwych dziejach Rzeczpospolitej.

Uczniowie na wielu płaszczyznach okazywali radość z tego, iż należą do pokolenia, któremu jest dane obchodzić setna rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najmłodsi wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Piękna nasza Polska cała” oraz przepisywali jak najstaranniej  zwrotki hymnu Polski – efekty ich pracy przystroiły korytarze szkolne. Starsi uczniowie pisali płynące z głębi serca listy do Ojczyzny oraz sprawdzali swoją sprawność fizyczną , uczestnicząc w projekcie „ 10×100 na 100 dla Niepodległej”, przygotowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego, natomiast zadania  z „Magiczną liczbą 100” w projekcie matematycznym, miały na celu przypomnieć starszym uczniom o obowiązku kształtowania logicznego myślenia w  młodszym pokoleniu.

Jak w wielu szkołach w całej Polsce, tak i w naszej, o. g. 11.11 na dziedzińcu szkoły zostały odśpiewane przez uczniów i nauczycieli 4 zwrotki hymnu Polski.

Następnie, aby uczcić pamięć jednego z twórców niepodległej Ojczyzny – Romana Dmowskiego, który przez 12 lat mieszkał na terenie dzisiejszego klasztoru o. Werbistów, społeczność szkolna udała się do parku za p. Dyrektorem i p. Edytą, ubranymi w stroje szlacheckie, w rytm narodowego tańca polskiego – poloneza. Przemarszowi towarzyszyły flagi biało – czerwone, powiewające dumnie w rękach uczniów, którzy podkreślili swoją dumę z bycia Polakiem,  przypiętymi do kurtek, własnoręcznie wykonanymi rozetami.

Po dotarciu na miejsce, pod popiersiem R. Dmowskiego p. Magdalena Piosik przypomniała okoliczności towarzyszące rodzącej się Niepodległej, odśpiewana  została Rota i złożona symboliczna wiązanka kwiatów.

Końcowym punktem pierwszej części obchodów Święta Niepodległości było odczytanie przez p. Dyrektora aktu erekcyjnego dokumentującego posadzenie z tej okazji, ufundowanego przez Radę Sołecką wsi Chludowo, dębu ROMAN, który będzie pamiątką po nas dla następnych pokoleń.

Drugą częścią  świętowania  był  koncert pieśni patriotycznych „ W hołdzie dla Niepodległej”, przygotowany przez zespół DROGA PRZYMIERZA, pod kierownictwem p. Ewy Gramsch – Bazan. W skład zespołu, oprócz jego stałych członków, dla podkreślenia rodzinnego charakteru  tego spotkania, weszli również uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.

Piosenki z różnych okresów historii Polski przeplatane były listami do Ojczyzny, które odczytywali ich autorzy, czyli nasi uczniowie, czemu towarzyszyły ogromne emocje i wzruszenie.

Zakończeniem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był udział  pocztu sztandarowego szkoły, nauczycieli, uczniów i ich rodzin, w uroczystej mszy świętej odprawionej 10 listopada w intencji Ojczyzny, po której, przy dźwiękach werbla i w świetle pochodni, nastąpił przemarsz zgromadzonych pod popiersie Romana Dmowskiego do klasztoru o. Werbistów.

Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień Wójta Gminy Suchy Las- p. Grzegorza Wojtery, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Suchy Las – p. Zbigniewa Hąci i p. Ewy Kuleczki – Drausowskiej oraz złożeniu przez liczne delegacje wiązanek kwiatów, miał  miejsce krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej wsi Chludowo.

Spotkanie zakończyło się ciepłym posiłkiem przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chludowie i Zielątkowie.

Dziękujemy za wsparcie wszystkim zaangażowanym w uświetnienie obchodów tego wyjątkowego Święta Niepodległości , które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

Magdalena Piosik

Ewa Gramsch – Bazan

Edyta Hącia