Golęczewo: Zajęcia adaptacyjne
18 maja 2017
Czwarte klasy w Warszawie
21 maja 2017
Golęczewo: Zajęcia adaptacyjne
18 maja 2017
Czwarte klasy w Warszawie
21 maja 2017
Pokaż wszystkie

Spotkania autorskie

W ostatnim czasie w chludowskiej szkole odbyły się dwa spotkania autorskie. Jak zachęcić dzieci i młodzież do sięgnięcia po książkę?  Jedną z form popularyzacji literatury są właśnie spotkania autorskie, które służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, zachęcają do czytelnictwa, niekiedy również do podjęcia własnych prób pisarskich.

27 kwietnia dla uczniów gimnazjum odbyło się spotkanie z p. Ryszardem Chruszczewskim– historykiem, regionalistą, autorem kilku książek, z czego dwie dotyczą bezpośrednio historii  gminy Suchy Las. Uczniowie znają publikację autora pt. ”Zarys historii gminy Suchy Las i jej mieszkańców”, gdyż korzystają z niej przygotowując się do corocznego konkursu z wiedzy o gminie. Niedawno ukazała się książka pt. „Mieszkańcy Gminy Suchy Las i okolic w Powstaniu Wielkopolskim”, o której p. Chruszczewski opowiedział więcej. Omówił genezę oraz  proces powstania tej publikacji. Przedstawił nam kilka ciekawych, zabawnych historii, które wydarzyły się podczas zbierania informacji, analizy archiwalnych dokumentów. Na koniec spotkania uczniowie zadawali pytania, a autor złożył pamiątkowe autografy w książkach.

 

8 maja naszą szkołę odwiedził  autor książek dla dzieci p. Jakub Skworz. Spotkania z autorem odbyły się dla klas 2, 3 i 4 szkoły podstawowej.  Kto odpowiada za wyrządzenie szkody – dziecko czy rodzice? Kiedy nie wystarczy powiedzieć „przepraszam”? Czy „polisa” i „policja” to to samo? – na te pytania dzieci otrzymały rzetelną odpowiedź. Warto nadmienić, że pomysłodawcą serii książek i akcji edukacyjnej „Prawie bajki” jest kancelaria prawna, a historie opisane w książkach są doskonałym pretekstem  do dyskusji z dziećmi na temat prawa w życiu codziennym. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki z serii Prawie bajki pt. „Twarde prawo, ale prawo”, która właśnie 8 maja miała swoją premierę na rynku księgarskim. Przygotowana prezentacja była świetnym dodatkiem ilustracji  do czytanej książki. Następnie uczniowie: rozwiązali krzyżówkę, wykonali zadanie na spostrzegawczość, a także dopowiedzieli  zakończenie  historii Emilki. Oczywiście nie obyło się bez pytań uczniów. Na zakończenie można było zakupić książkę p. Jakuba i otrzymać autograf.

Następnego dnia w bibliotece ustawiła się kolejka czytelników chcących poznać zakończenie książki…