Zawód mama
27 maja 2019
Rekord szkoły na 50 m dziewcząt.
28 maja 2019
Zawód mama
27 maja 2019
Rekord szkoły na 50 m dziewcząt.
28 maja 2019
Pokaż wszystkie

Golęczewo: „Włóczykije” w Rezerwacie Meteoryt Morasko

18 maja udaliśmy się z do Rezerwatu Meteoryt, który zachwycił nas przyrodniczo i krajobrazowo.

Założony w 1976 r. rezerwat, posiadający w swoich granicach kratery po upadku meteorytu, to ewenement na skalę światową.

Wędrowaliśmy przez coraz rzadziej spotykany grąd – las dębowo-grabowy i z ogromną satysfakcją zdobyliśmy najwyższe wzniesienie okolic Poznania. Góra Moraska (153,75 m n.p.n.).

Wzgórze, które powstało ok. 180000 lat temu było naszym miejscem postoju, w czasie którego posililiśmy się i z przejęciem ruszyliśmy podziwiać miejsca po upadku meteorytów, który nastąpił ok. 5 tysięcy lat temu.

Na terenie rezerwatu znajduje się sześć kraterów, z czego największy ma ok. 90 metrów średnicy i 11,5 m głębokości.

Pierwszy meteoryt na Morasku odnalazł w 1914 roku niemiecki żołnierz podczas budowy umocnień wojskowych. W 2012 r. dwoje poszukiwaczy z Opola znalazło meteoryt o wadze 261 kg i jest to największy meteoryt znaleziony w Polsce.

Pełni wrażeń i emocji po zwiedzeniu iście „kosmicznych” miejsc ochłonęliśmy na placu zabaw. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiła się budka z pysznymi lodami.

Zimny deser szybko uzupełnił utracone kalorie, a my oddaliśmy się błogiemu lenistwu na leżakach, a zaraz później szaleństwu na placu pełnym atrakcji.

Dziękujemy rodzicom: S. Bąbalickiemu, A. Błażak, A. Goślińskiej, L. Jaworskiemu, M. Kluszczyńskiej, M. Kozieł, E. Łoś, M. Polaszewskiej oraz K. Zybale za pomoc w czasie wyprawy oraz wspaniałą atmosferę.

Galeria zdjęć: https://tiny.pl/twmx8

Małgorzata Golec

Dorota Polichnowska