Fotorelacja z wycieczki klasy 5a i 7b do Centrum Tenisowego
7 października 2022
Wycieczka integracyjna klas czwartych.
10 października 2022
Fotorelacja z wycieczki klasy 5a i 7b do Centrum Tenisowego
7 października 2022
Wycieczka integracyjna klas czwartych.
10 października 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: „Tajemnice teatru”

„Tylko sztuka i zabawa mogą nauczyć dziecko marzenia o szczęściu i miłości,

dostarczają mu bowiem obrazu pewnego przebiegu zdarzeń, 

pozwalają przeżyć napięcia wobec tego, co może się stać

i jak różnie można się w tych sytuacjach zachować”.

R. Miller

Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej, który pozwala na połączenie wszystkich typów ekspresji dziecięcej: plastycznej, słownej, muzycznej i ruchowej. Teatr, będący z natury rzeczy syntezą sztuk, wykorzystuje wszystkie środki wyrazu artystycznego charakterystyczne dla różnych rodzajów twórczości.

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym wykazuje naturalną potrzebę wyrażania się  w różnych formach ekspresji, na przykład: w śpiewie, mowie, geście, ruchu. Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocję oraz wyostrzają wszystkie zmysły dziecka.

Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnie, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości, jest również okazją do wspaniałej zabawy, dając wiele satysfakcji.

Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania, koncentrowania uwagi na określonej działalności, kulturze mówienia i zachowania się. Podczas zajęć z tej dziedziny dzieci mogą się dowiedzieć, jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacić swój słownik o takie pojęcia jak np. reżyser, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny, drama czy pantomima. Dziecko w zabawach w teatr bardzo chętnie utożsamia się z przedstawionymi przez siebie postaciami. Każde dziecko przeżywa i wczuwa się w sytuację bohatera, uczestniczy w ich przygodach, smutkach i radościach. Edukacja teatralna umożliwia wykorzystanie naturalnej skłonności dziecka do naśladowania i zabawy, a także aktywności emocjonalnej i ruchowej. Sprzyja rozładowaniu napięcia i energii, przynosi radość i satysfakcję. Gra aktorska stymuluje „młodego aktora” do większego wysiłku, odwagi, staje się motywacją do nowych wyzwań. Daje też poczucie wartości, godności i nadaje sens twórczej aktywności zarówno dziecka, jak i nauczyciela.

W piątek 7 października uczniowie z klasy If z Golęczewa realizujący projekt: Z kulturą mi do twarzy” mieli okazje poznać, jak powstaje sztuka teatralna, różne formy teatru jak i poznać osoby pracujące w teatrze. Tajniki teatralne przekazała dzieciom Pani Magda mama Karoliny z I klasy, które zostały utrwalone na filmie, link poniżej.

Pani Magdzie bardzo dziękujemy za poświęcony czas i wspaniałe zajęcia, a po cichutku czekamy na więcej:)

https://drive.google.com/file/d/1b8zhtDkAWTtytBcgP8W2XwBnyJnPKPqZ/view?usp=sharing