Sportowe echa minionego śnieżnego weekendu
22 lutego 2021
Co słychać na Marsie? Pytajcie o to naszych uczniów-Jasia i Piotrusia.
23 lutego 2021
Sportowe echa minionego śnieżnego weekendu
22 lutego 2021
Co słychać na Marsie? Pytajcie o to naszych uczniów-Jasia i Piotrusia.
23 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Dzień walki z depresją

Dziś (23.02) jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Zapraszam do poświęcenia chwili, aby poznać temat, który jest coraz częstszym problemem nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Szacuje się, że na świecie choruje 350 mln ludzi, w Polsce 1,5 mln. Jednak wśród nastolatków depresja występuje częściej – najczęściej wskazuje się, że dotyczy 20% dorastającej młodzieży, jednak są dane, które mówią o co trzecim nastolatku (źródło: forumprzeciwdepresji.pl)

Jak zatem rozpoznać, kiedy zachowania są po prostu typowymi przejawami okresu dorastania, naturalnych zmian w rozwoju fizycznym i psychicznym, a kiedy może to być depresja?

Bardzo ważne jest podejście do problemów osoby, u której podejrzewamy depresję. Nie wystarczy „wziąć się w garść”, zrobić czegoś „na poprawę humoru”. Nie można też tylko czekać, aż wszystko minie samo. Nierzadko potrzebna będzie pomoc specjalistów – psychologa, terapeuty, lekarza psychiatry, ale ogromnie ważne jest również właściwe wsparcie osób najbliższych.

Warto pamiętać, że skorzystanie z pomocy psychologa czy psychiatry to nie wyraz słabości, czy nienormalności. Jest to wyraz siły, dojrzałości i odpowiedzialności, w której zdajemy sobie sprawę, że możemy pokonać problem z pomocą innych ludzi. Tak samo, jak w przypadkach zwykłych chorób – idziemy do lekarza, robimy badania, przyjmujemy leki, stosujemy się do zaleceń, a czasem sięgamy także po inne formy leczenia. W przypadku depresji najskuteczniejszą metodą leczenia jest psychoterapia, często, choć nie zawsze połączona z przyjmowaniem odpowiednich leków. Psychoterapię prowadzą psychoterapeuci – najczęściej psychologowie po dodatkowym, co najmniej kilkuletnim przeszkoleniu, natomiast leki wypisuje lekarz psychiatra.

W razie potrzeby zapraszam do kontaktu.

Marta Wnuk-Pawłowska – psycholog szkolna

Grafiki udostępnione za zgodą autorki.