Co słychać na Marsie? Pytajcie o to naszych uczniów-Jasia i Piotrusia.

Dzień walki z depresją
23 lutego 2021
„Teatr cieni”- „Jeżyki ” z Chludowa
24 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Co słychać na Marsie? Pytajcie o to naszych uczniów-Jasia i Piotrusia.

Jaś i Piotruś Jankowscy wraz z rodzicami należą do Nasa Frequent Flyer Club – Klub Nasa dla często podróżujących. Wyprawa na Marsa to już ich trzecia kosmiczna misja po Orion i InSight.

Oto co napisał o tej pasji i przygodzie p. Konrad, tata naszych uczniów:

Na misję Mars 2020 zostaliśmy zarejestrowani na początku 2019 roku. Projekt o wdzięcznej nazwie Send Your Name’ Placard Attached to Perseverance polega na podaniu tekstu 2×20 znaków, imię i nazwisko, jak i również jakieś własne przesłanie. Zostało to zapisane w jednym z trzech chip-ów umieszczonych na łaziku wraz z adresem i przygotowanym przez chłopców tekstem. Piotr i Jaś wysłali tym nieziemskim transportem życzenia dla swojej mamy z okazji jej święta.

Potwierdzeniem zamieszczenia informacji o nas oraz rezerwacji „lotu” było otrzymanie Boarding Pass – biletu . W aktualnej misji poleciało 0,13% populacji Ziemi, w tym dwaj chłopcy z Chludowa!

W napięciu oglądaliśmy na żywo start oraz lądowanie samego łazika.  Było dużo frajdy i ekscytacji zakończonej wiwatami! Chociaż fizycznie chłopcy nie byli Marsie, to przecież ich mały ślad zawsze tam pozostanie.

Nie zapomnimy też przeżyć, które towarzyszyły całej naszej rodzinie podczas lądowania . W przyszłości chłopcy będą mogli się pochwalić, że „byli” nie tylko na Ziemi. To wszystko zobowiązuje ich do nieustannego śledzenia losów Perseverance i rozwijania swojej wiedzy o wszechświecie. Kto wie może nawet będą pracować w branży kosmicznej?

Aktualnie w rodzinie Jankowskich trwają przygotowania do następnej misji, która odbędzie się za 5 lat. Jaś będzie wtedy w ósmej klasie a Piotruś, obecnie przedszkolak, w trzeciej.

Tekst i zdjęcia: Konrad Jankowski . Zdjęcie łazika pochodzi z oficjalnej strony NASA