Golęczewo: Nocowanie w przedszkolu
19 czerwca 2022Szkolne Dni Kariery- wycieczka zawodoznawcza
20 czerwca 2022Ciekawość świata można rozbudzić w dzieciach na różne sposoby. Nie wystarczy tylko opowiadać o otaczającym świecie, ale przede wszystkim należy pozwolić samemu doświadczać i eksperymentować. To dzięki samodzielnym działaniom są w stanie więcej zapamiętać i przyswoić.
Są też dookoła nas miejsca, o których nawet nie wiemy, a które mogą pozwolić przedszkolakom w aktywny sposób poznawać rzeczywistość. Jednym z takich miejsc jest Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie tam 14 czerwca grupa „Żabek” z przedszkola w Golęczewie udała się, aby uczestniczyć w warsztacie biologicznym przeprowadzonym przez studentów.
Dzieci miały okazję zaznajomić się z różnego rodzaju roślinami mięsożernymi. Poznały ich nazwy, sposób w jaki „zjadają” swoją ofiarę oraz dowiedziały się, jak o nie dbać. Miały możliwość sami zasadzić wybraną przez siebie roślinę i obserwowały również miejsce, w którym dojrzewają inne rośliny.
Druga część warsztatów była poświęcona kwasowi deoksyrybonukleinowemu. „Żabki” dowiedziały się co to jest DNA i z pomocą studentek wykonały doświadczenie „Izolacja DNA z banana metodą domową”. Pod czujnym okiem specjalistek mogły też poznać działania ciekłego azotu i zobaczyć, jak reagują niektóre przedmioty na kontakt z tym związkiem chemicznym.
Udział w warsztatach z pewnością na długo zostanie zapamiętany przez przedszkolaków, a kto wie może i udało im się zapałać „naukowego bakcyla”.
Serdeczne podziękowania kieruje dla wszystkich studentów Wydziału Biologii biorących udział w warsztatach. W szczególności dziękuję Pani Sylwii, mamie Eryka, która zaprosiła nas na Uniwersytet oraz Panu Arturowi za koordynowanie i przeprowadzenie warsztatów.