Regulamin Samorządu Uczniowskiego
29 maja 2017Historyczne zwycięstwo :)
30 maja 201727 maja wyruszyliśmy do Puszczykowa, aby kilkukilometrową, malowniczą trasą wzdłuż Warty, dotrzeć do Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera.
Muzeum rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku i mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów. Zwiedzając je, mieliśmy okazję przenieść się w klimat, kulturę najdalszych zakątków świata-Ameryki Północnej, Południowej, Azji, Afryki. Uważnie przyglądaliśmy się egzotycznym eksponatom przywiezionym z licznych wypraw odbytych przez Arkadego Fiedlera–podróżnika, przyrodnika, reportażysty, prozaika oraz porucznika Wojska Polskiego. Zobaczyliśmy również pamiątki związane z jego udziałem w II wojnie światowej. Po muzeum oprowadzał nas sam wnuk wielkiego podróżnika – Marek Fiedler.
Podziwialiśmy maski, rzeźby obrzędowe, trofea ludzkich głów, łuki i dmuchawki, tropikalne motyle oraz pająki. Z dużym zainteresowaniem przyjrzeliśmy się gablocie z książkami Arkadego Fiedlera, od pierwszej z 1936 roku „Przez wiry i porohy Dniestru” po ostatnią z 1980 roku „Kobiety mojej młodości” – są to aż 32 tytuły wydane w 23 językach.
Poza Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera zainteresował nas także tzw. Ogród Kultur i Tolerancji, w którym umieszczono ponad 6-metrowy posąg Buddy z Bamian, pomniejszoną piramidę Cheopsa, kamienny kalendarz Azteków, czy głowę z Wyspy Wielkanocnej.
Największą atrakcją okazał się statek Kolumba – Santa Maria, zrekonstruowany w skali 1:1, na którym spędziliśmy najwięcej czasu oraz replika w tej samej skali słynnego myśliwca Hawker Hurricane MK I, uwiecznionego w książce Dywizjon 303.
Muzeum niezmiennie cieszy się ogromną popularnością i warto dodać, iż do 2000 roku Arkadego odwiedziło je ponad milion turystów z całego świata! Nie mogło nas tu zabraknąć…
Małgorzata Bartyńska, Dorota Polichnowska