Uroczyste zakończenie roku szkolnego
12 czerwca 2018
Poczdam
12 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Na zielonej szkole

Zielona szkoła - kowol

Dwudniowa wycieczka uczniów klas I – III ze szkoły w Golęczewie na tereny największego w Wielkopolsce parku krajobrazowego była prawdziwą przygodą z naturą, sztuką i historią.

7 czerwca, z ogromnym podekscytowaniem i przejęciem, wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Kluczewa. „U Kowola” czekały nas same niespodzianki. Poznaliśmy zwyczaje w kowalskiej zagrodzie, obejrzeliśmy pracę kowala, zjedliśmy słodki poczęstunek i do woli mogliśmy nacieszyć się obcowaniem z mieszkańcami zagrody…

Kontakt z króliczkami, kozami i owieczkami dostarczył nam niemałej frajdy.

Pełni wrażeń wyruszyliśmy w dalszą podróż do Gołuchowa, gdzie w pełnym majestacie ukazał nam się zamek z ekspozycją malarstwa, mebli i tkanin, które zbierała Izabella Działyńska z rodu Czartoryska. Z ogromnym zainteresowaniem zwiedziliśmy jego wnętrza, a późnym popołudniem odbył się spacer do zagrody leśnych ssaków: żubra, daniela i konika polskiego. Na terenie parku, przez który wędrowaliśmy, mogliśmy podziwiać ciekawe, egzotyczne gatunki drzew, takich jak jodła grecka i sosna himalajska. Spróbowaliśmy również swoich sił w skoku w dal, ale prawdziwym mistrzem okazał się nasz przewodnik pan Marek, który przeskoczył skocznię.

8 czerwca wzięliśmy udział w festynie edukacyjnym „Spotkanie z lasem”. Obejrzeliśmy przedstawienie ekologiczne w wykonaniu uczniów gołuchowskiej szkoły i mogliśmy zająć się tym, na co najbardziej czekaliśmy…wydawaniem kieszonkowego na pamiątki. Niektórzy z nas wykonali ozdoby, podejrzeli sposób wyplatania prac z gliny i wikliny, obserwowali pokaz rzemiosł związanych    z lasem.

Ostatnim punktem programu był Spichlerz Rocka, czyli wizyta w jarocińskim, interaktywnym obiekcie muzealnym, założonym w 2014 r. Mogliśmy obejrzeć wystawę zdjęć z przedstawicielami gwiazd polskiego rocka, wysłuchać legendarnych utworów rockowych. Nie mogło oczywiście zabraknąć popisów wokalnych, na które ochoczo przystała grupa pierwszaków z naszej szkoły.

Wyjazd na „zieloną szkołę” okazał się pełną wrażeń wyprawą i cudownie zintegrował uczniów golęczewskiej szkoły. I choć nie jednemu dziecku zaszkliły się oczy przed wieczornym snem bez rodziców, Kluczewo, Gołuchów i Jarocin będziemy wspominać jako wyjątkowe wydarzenie, które na długie lata zapadnie w naszą pamięć.

                                                Małgorzata Bartyńska

    Serdeczne dziękujemy przewodniczącej Aleksandrze Hędrzak oraz Radzie Rodziców  Zespołu Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie, Filii  w Golęczewie za zorganizowanie fantastycznej wycieczki, dofinansowanie i za przysłowiowe dopięcie wszystkich szczegółów na ostatni guzik.

Nauczyciele oraz Uczniowie szkoły w Golęczewie

 Zapraszamy do galerii: