Młodzi siatkarze z awansem do finału!
7 marca 2023
Dzień Kobiet w klasie 4a
8 marca 2023
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Włóczykije w Radojewie

Zabytkowy park w Radojewie był miejscem docelowym marcowej wyprawy uczestników koła turystycznego. Pomimo, że pogoda nie rozpieszczała, z zapartym tchem wyruszyliśmy na wycieczkę, aby przejść kolejne kilometry i zdobyć niezbędne  punkty do odznaki turystycznej PTTK.

Na dłużej zatrzymaliśmy się przed pałacem, który został wzniesiony najprawdopodobniej na początku XIX w. i był własnością niemieckiej rodziny von Treskow. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek i faktów historycznych na temat oglądanego zabytku, który po II wojnie światowej stał się własnością państwa. Mieściła się w nim szkoła, później pełnił funkcje mieszkalne. Podziwialiśmy fotografie budynku z dawnych lat świetności i nie mogliśmy się nadziwić, jak bardzo zmienił się od tamtych czasów.

Park dworski w Radojewie, zaprojektowany przez samego twórcę ogrodów królewskich w Poczdamie – Petera Josepha Lene, zachwycił nas dywanem żółto kwitnących ranników zimowych. Nieco później zakwitną kokorycze, od których to miejsce jest nazywane Kokoryczowym Wzgórzem, a runo przybiera fioletowo – białą barwę. W parku podziwialiśmy romantyczną ruinę imitującą szczątki gotyckiego zamku, która została wzniesiona ze względu na panującą ówcześnie modę.

Spacerowaliśmy pomnikową aleją platanów, a przy dwóch głazach narzutowych wysłuchaliśmy legendy o Jagnie i pasterzu Janie, która mocno pobudziła naszą wyobraźnię. Wyprawa okazała się niesamowitą podróżą w czasie i niezwykłą lekcją historii!

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że w najbliższych okolicach znajdują się miejsca tak cenne przyrodniczo i historycznie. Pomimo, że upływający czas wywarł trwałe piętno na zabytkach, warto je odwiedzić i podziwiać!

Zapraszamy do galerii zdjęć na naszej stronie: mailto:https://www.facebook.com/WloczykijGoleczewo

Serdeczne podziękowania dla Pana Artura Kowalskiego za przeprowadzenie wspaniałej lekcji historii i oprowadzenie po najpiękniejszych zakątkach Radojewa!

Małgorzata Golec

Dorota Polichnowska

Julia Żuberek