Kampania „19 Dni” – Przedszkolaki z Chludowa
22 listopada 2021
Telefon zaufania
22 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Włóczykije w Chludowie

20 listopada odbyła się pierwsza w bieżącym roku szkolnym piesza wycieczka uczniów należących do Szkolnego Koła Turystycznego „Włóczykij”. Koło wznowiło działalność po dłuższym okresie przerwy, spowodowanej m.in. sytuacją epidemiologiczną w kraju. Do grona opiekunów włóczykijowej gromady dołączyła pani Julia Żuberek.

Dzieci niecierpliwie czekały na wspólną wędrówkę, a niektóre z nich pilnie „trenowały” pod okiem rodziców.

Sobotni poranek przywitał nas nie najgorszą pogodą i jak na drugą połowę listopada – dość wysoką temperaturą. Delikatna mżawka nie pokrzyżowała planów dzielnych piechurów i energicznie przemierzyliśmy kilka kilometrów wzdłuż poligonu. Szybko dotarliśmy do Chludowa, w którym znajduje się kompleks pałacowo – parkowy księży werbistów. Zwiedziliśmy Muzeum im. O. Mariana Żelazka, które od 2016 r. mieści się w zaadoptowanych budynkach gospodarczych na terenie parku. Wśród licznych eksponatów dotyczących życia i działalności patrona naszej szkoły, znajduje się w nim również przestrzeń poświęcona osiągnięciom werbisty o. prof. Piotra Nawrota. To misjonarz i popularyzator muzyki baroku misyjnego w Ameryce Południowej. W muzeum mieliśmy okazję zobaczyć: Pismo Święte o. Mariana w języku ria, przedmioty codziennego użytku, rekonstrukcję klasy ze szkoły Beatrix, wybudowanej przez o. Mariana w Puri (zasiedliśmy nawet w ławkach), makietę redukcji jezuickich na terenie Ameryki Południowej, tablice opisujące muzykę baroku misyjnego z XVI-XVIII w., instrumenty wykonane przez Indian, stroje.

     W czasie całej wyprawy pokonaliśmy ponad 8 km, zatem na naszym koncie znajduje się już 8 pierwszych punktów do odznaki turystycznej PTTK. Energii i zapału nikomu nie brakuje, a wiec mamy nadzieję, że do końca roku szkolnego zdobędziemy upragnione srebrne „Siedmiomilowe buty”.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/WloczykijGoleczewo

Zapraszamy!

Małgorzata Golec Dorota Polichnowska Julia Żuberek