Dzień Aptekarza- Tygrysy oraz Żabki
12 października 2018
Fotorelacja z Naukobusa
15 października 2018
Dzień Aptekarza- Tygrysy oraz Żabki
12 października 2018
Fotorelacja z Naukobusa
15 października 2018
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Festiwal Nauki „Zrozumieć niepojęte”

7 października 2018 r. w szkole w Golęczewie miał miejsce niecodzienny spektakl, podczas którego królowały nauki przyrodnicze: EKOLOGIA, CHEMIA, FIZYKA I GEOLOGIA.

FESTIWAL NAUKI rozpoczął pokaz EKO MODY. W szrankach do konkursu projektowania i szycia stanęło osiem rodzin z Golęczewa. Wszystkie osoby zaprezentowały się w przygotowanych przez siebie i ”uszytych” na miarę ekologicznych strojach.

Prowadząca rewię, pani Julia Żuberek, z ogromną charyzmą zapowiadała kolejnych modeli. Pomysłowość, jakość wykonania kreacji oraz dobór różnorodnych materiałów mogłoby zadziwić niejednego projektanta mody. Część strojów została przygotowana z surowców wtórnych, inne zostały wykonane z łatwo dostępnych, naturalnych elementów, np. liści, gałęzi.

Ogromne wyzwanie stanęło przed członkami jury, paniami: Elżbietą Darłowską (stylistką mody), Małgorzatą Weymann (pracownikiem referatu ochrony środowiska) oraz panem Marianem Bajerem (nauczycielem szkoły w Chludowie). Po burzliwych obradach komisji zostały wytypowane zwycięskie projekty, ale…na ogłoszenie będziemy musieli nieco poczekać. Laureatów poznamy 26 października 2018 r., w czasie muzycznego koncertu „W hołdzie naturze”, na który już dziś serdecznie zapraszamy do świetlicy wiejskiej w Golęczewie.

Kolejnym punktem festiwalowego programu był pokaz chemiczny wykładowcy UAM w Poznaniu, dr. hab. Artura Kowalskiego, który zaprezentował różnorodne doświadczenia związane ze spalaniem. Mistrzowskie widowisko pana Artura wzbudziło wyjątkowe zainteresowanie zarówno dorosłych obserwatorów, jak również skupiło na długi czas uwagę młodych odkrywców przyrody.

Chętne dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez doktora nauk o Ziemi, pana Pawła Wolniewicza oraz panią Weronikę Górską. Tematem zajęć były skamieniałości zwierząt i roślin z czasów dinozaurów, które same mogą odnaleźć w okolicy miejsca zamieszkania.

Spektakularny popis swoich umiejętności i wiedzy na temat fizyki na najwyższym poziomie zaprezentowali dr Krzysztof Gębura i  mgr Marcin Trafas. Nad pokazem doświadczeń o czterech żywiołach czuwał niezastąpiony prof. UAM wydziału fizyki – dr hab. Ireneusz Weymann. Panowie zainteresowali uczestników spotkania nie tylko demonstrując przygotowane eksperymenty, ale również opowiadając w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób o zjawiskach zachodzących w przyrodzie.

Impreza miała mocno ekologiczny charakter, dlatego nie mogło zabraknąć pszczelarza, pana Andrzeja Kaźmierczaka, który przekazał dzieciom bogatą wiedzę o życiu i zwyczajach pszczół oraz o zagrożeniach, jakie czyhają na te pożyteczne owady. Dzięki uprzejmości pana Adama Sajny, mogliśmy skosztować wyjątkowo aromatycznych miodów z prywatnej golęczewskiej pasieki.

Zaproszony kominiarz, pan Sebastian Weymann rzeczowo odpowiadał na liczne pytania przybyłych osób, związane ze spalaniem w piecach śmieci i szkodliwych produktów.

W wolnym czasie dzieci wzięły udział w licznych zabawach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty artystyczne. Zajęcia malowania farbami na szkle prowadziła pani Magdalena Roszak, nauczycielka przedszkola w Golęczewie. Dzieci mogły również sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii u prowadzącej quiz, pani Romy Kierstan, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Nagradzana była każda dobra odpowiedź uczestnika.

Dużą atrakcją dla dzieci okazały się baloniki z helem, do których przypięte zostało logo projektu, wykonane przez uczennicę klasy IIF Zuzannę Szymańską.

Pan Maciej Pioch dołożył wszelkich starań, aby uczestnicy projektu nie odczuli głodu i przygotował pyszne, kolorowe kanapki, a nad nagłośnieniem i logistyką czuwał jak zwykle niezawodny pan Arkadiusz Bryś.

Naukowo – ekologiczny dzień zakończył pokaz najnowocześniejszego systemu gaśniczego –Cobry, zorganizowany przez dzielnych strażaków z OSP w Golęczewie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim bohaterom całego dnia zaangażowanym w projekt ekologiczny „Misja: Emisja”, wszystkim wolontariuszom oraz przybyłym gościom!

Dziękujemy za ufundowanie ekologicznych gadżetów i upominków dla dzieci: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego,  Referatowi Oświaty Urzędu Gminy Suchy Las, ZGK Suchy Las.

Projekt „Misja:Emisja” został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Grupa EkoLogiczne:

Małgorzata Golec

Małgorzata Kaźmierowska

Dorota Polichnowska