Konferencja naukowa HOMOTECHNICUS. Jak uczyć „superumysły”? Wyzwania szkoły XXI wieku
19 listopada 2022
„Smocze opowieści” w Starym Barze
19 listopada 2022
Konferencja naukowa HOMOTECHNICUS. Jak uczyć „superumysły”? Wyzwania szkoły XXI wieku
19 listopada 2022
„Smocze opowieści” w Starym Barze
19 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Zwiedzamy Wielkopolskę

16 listopada, w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, klasy edukacji wczesnoszkolnej wzięły udział w wycieczce do dworku w Koszutach i zamku w Kórniku. Program ten to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. 

W ramach wycieczki udało się nam zwiedzić wizytówkę Muzeum Ziemi Średzkiej – jego siedzibę, mieszczącą się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego – ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach – pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu, a pozostawione „mimochodem” drobne sprzęty dają wrażenie stałej obecności jego dawnych mieszkańców.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Kórniku, który jest XIX-wiecznym domem Tytusa i Celestyny Działyńskich, a później Jana Działyńskiego – ich syna, który po ojcu przejął zamek i zakończył jego przebudowę. Ostatecznie urządzali go dalej Jadwiga z Działyńskich Zamoyska siostra Jana, jej syn Władysław i córka Maria. Wnętrza – choć przez muzealników przystosowane do zwiedzania – zaaranżowane są w taki sposób, żeby dać poczucie współczesnemu zwiedzającemu, że jego właściciele dopiero stąd wyszli. Ma tu być tak, jakby gospodarze zaraz mieli usiąść, napić się herbaty, zagrać na harfie, odtworzyć partię szachów. Dużym przeżyciem podczas zwiedzania była opowieść o Białej Damie.

Wycieczkę zakończyliśmy spotkaniem z Białą Damą – na szczęście w wersji kulinarnej – zjedliśmy pyszny obiad w restauracji o tej nazwie.

Beata Bodzek

Beata Bodzek

Joanna Dukat – Przybylska

Agnieszka Fidecka – Górka

Edyta Hącia

Olszyna Kroenke

Joanna Napierała