Powrót do szkół od 1 września 2020 r.
12 sierpnia 2020
Inauguracja roku szkolnego 2020/2021
24 sierpnia 2020
Powrót do szkół od 1 września 2020 r.
12 sierpnia 2020
Inauguracja roku szkolnego 2020/2021
24 sierpnia 2020
Pokaż wszystkie

PROCES BEATYFIKACYJNY NASZEGO PATRONA TRWA

W czasie odpoczynku podczas wakacji letnich nasza szkoła gościła O. Thazhathuveetil Kuriana SVD z Indii, Postulatora odpowiedzialnego za proces beatyfikacyjny o.Mariana Żelazka, który toczy się w Polsce.

O. Kurian przyleciał do ojczyźny o. Mariana, aby tutaj osobiście spotkać się z osobami zaangażowanymi po stronie polskiej w to ważne wydarzenie. Zaplanował rozmowy ze świadkami w procesie beatyfikacyjnym, oraz zsynchronizowanie działań procesowych w dokonanych już w Purii z tymi przeprowadzonymi w Polsce.

Ja osobiście będąc świadkiem w tym procesie miałam okazję spotkać się z o. Kurianem i zaprosić go do spaceru po naszej szkole po raz drugi, ponieważ pierwszy raz odwiedził nas w 2007 r.

W poniedziałek 13 lipca po godz. 9.00 rano nasz gość pojawił się w murach szkoły i już w jej progu poprosił o zdjęcie z o. Marianem na banerze stojącym w przedsionku. Widziałam nie kłamane wzruszenie w jego oczach, gdy zobaczył, że Nasz Patron jest dla nas naprawdę Kimś bardzo ważnym skoro „wita”w drzwiach każdego wchodzącego uśmiechem i błogosławieństwem.

Gość z Indii z podziwem zwiedzał nasze klasy i z rozrzewnieniem wspominał szkołę w Purii, dlatego tym większa była jego radość i wzruszenie, gdy w Izbie Pamięci znajdującej się na piętrze szkoły zobaczył na banerze wiszącym na ścianie swoich podopiecznych z Indii. Powiedział wtedy: „tutaj są dzieci z mojej szkoły” i znów poprosił o pamiątkowe zdjęcie. Opowiedziałam mu o kontaktach, które nawiązaliśmy ze szkołą w Purii, dzięki uprzejmości p. Piotra Michonia. Zanuciliśmy razem hymn tamtejszej szkoły na znak, że stał się on też dla nas ważnym aspektem wzajemnych uczniowskich relacji indyjsko-polskich.

Nasze Miejsce pamięci o Patronie zrobiło duże wrażenie na o. Kurianie, był bardzo miłe zaskoczony faktem, iż o. Marian jest przez nas czczony i wiecznie żywy w naszej pamięci.

Ja ze swojej strony, jako przedstawiciel naszej społeczności szkolnej, zapewniłam go o nieustawaniu w realizacji motta naszego Patrona: „ Nie trudno jest być dobrym wystarczy tylko chcieć”poprzez pracę nad swoją osobowością i intelektem.

Ewa Gramsch-Bazan