ZASADY OCENIANIA I WARUNKI UZYSKIWANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA ROCZNA OCENA KLASYFIKACYJNA
8 czerwca 2016
KONKURS FOTOGRAFICZNY
9 czerwca 2016
ZASADY OCENIANIA I WARUNKI UZYSKIWANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA ROCZNA OCENA KLASYFIKACYJNA
8 czerwca 2016
KONKURS FOTOGRAFICZNY
9 czerwca 2016
Pokaż wszystkie

GOLĘCZEWO: TO TYLKO FIZYKA…

W ramach trwającego w naszej szkole cyklu spotkań dotyczących czterech żywiołów, gościliśmy w naszej szkole pana dr hab. Ireneusza Weymanna, prof. UAM. Na co dzień specjalizuje się w fizyce ciała stałego, nanoelektronice oraz  spintronice, a do nas przyjechał przeprowadzić efektowne doświadczenia z użyciem ognia, powietrza i wody.

Dzieci zobaczyły następujące eksperymenty: gaszenie świeczki przez nakrywanie słoikiem oraz przez przykrycie słoikiem we wodzie (wciąganie wody), gaszenie świeczki w szklance przez „nalanie” CO2 (soda plus ocet), wkładanie zapalonego patyka do słoika z tlenem (przyspieszanie procesu spalania), “Łapanie powietrza” w kubku wkładanym odwrotnie do wody, dmuchanie balonów w butelce, przenoszenie wody w szklance do góry nogami, „robienie konfitur” – wciąganie balona do butelki, dmuchanie balona przy pomocy CO2 (ocet + soda w butelce), zgniatanie puszki ciśnieniem (doprowadzenie wody do wrzenia w puszce i szybkie chłodzenie we wodzie), ważenie gazów (w balonach hel, tlen, powietrze, CO2 ), robienie chmury w butelce, zabawy z helem, demonstracja istnienia ciśnienia atmosferycznego za pomocą półkuli magdeburskich, dziadek do orzechów (prasa hydrauliczna ze strzykawek).

Serdecznie dziękujemy panu Ireneuszowi Weymannowi za wprowadzenie dzieci w fascynujący świat fizyki i wyjaśnienie zjawisk, które mogą czasem wydawać się dzieciom magiczne.

                                                             Nauczyciele szkoły w Golęczewie