Szkolny turniej tenisa stołowego
11 czerwca 2024
Golęczewo: Dzień Pszczoły w przedszkolu
12 czerwca 2024
Szkolny turniej tenisa stołowego
11 czerwca 2024
Golęczewo: Dzień Pszczoły w przedszkolu
12 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Zawód: optometrysta

Dziś klasy pierwsze w szkole w Chludowie zaprosiły na spotkanie p. Pawła Swędrzyńskiego, który jest absolwentem naszej szkoły, a dziś przygotowuje się do pracy optometrysty. Pan Paweł jest studentem V roku i właśnie pisze pracę magisterską. Mieliśmy niecodzienną okazję wiele dowiedzieć się na temat pracy osób, które wspierają nasze zdrowie. Nikt już nie ma wątpliwości, że warto badać swoje oczy nawet jeśli wydają się być zdrowe! Wiemy, że latem warto nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Podjęliśmy też postanowienie, że w nowym roku szkolnym stare, niepotrzebne już okulary zbierzemy w szkole i wyślemy do Indii, wiedząc, że tam o takich profesjonalistów jak p. Paweł jest bardzo trudno i dlatego, nie każdy kto potrzebuje może cieszyć się okularami.

Mamy już takie doświadczenia. Czary mary okulary to projekt realizowany także w naszej szkole przez Fundację Redemptoris Missio.

A Ty, kim będziesz gdy dorośniesz ?

Już od przedszkola zachęcamy uczniów do poznawania siebie, swoich talentów oraz nowych, ciekawych zawodów.

Zawód o którym opowiadał nasz gość jest pięknie zaprezentowany na często odwiedzanej przez nas na zajęciach stronie Mapa Karier. Zachęcam do przeczytania fragmentów wpisu o pracy optometrysty i wysłuchania webinaru, do którego zamieszczam link poniżej.

Dlaczego lubię ten zawód?*

Lubię moją pracę, bo dzięki mnie ludzie mogą lepiej widzieć, co wpływa na jakość ich życia. To sprawia mi wielką satysfakcję. Poza tym na co dzień mam kontakt z nowoczesnym sprzętem i uczę się nowych rzeczy, by jeszcze lepiej pomagać osobom, które mają kłopoty ze wzrokiem.


Czym się zajmuję?

Rozwiązuję problemy związane ze wzrokiem, które nie wymagają wizyty u lekarza okulisty. Nie jestem uprawniony do leczenia chorób oczu i wykonywania zabiegów chirurgicznych narządu wzroku, nie mogę też podawać pacjentom kropli (…) Mogę natomiast samodzielnie diagnozować i korygować wady wzroku z wykorzystaniem szkieł optycznych i soczewek kontaktowych.
Trafiają do mnie zarówno osoby, które dopiero zauważyły, że ich wzrok się pogorszył oraz użytkownicy okularów lub szkieł kontaktowych, którzy potrzebują obstalować sobie nową parę, bo ich wada się zmieniła.

Badam ostrość wzroku, pole widzenia, sprawdzam, czy ruchomość gałek ocznych jest prawidłowa i skoordynowana. Dobieram pacjentowi okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe

Co powinienem umieć?

Wykorzystuję specjalistyczne przyrządy przeznaczone do badania, wykrywania i diagnozowania wad układu wzrokowego oraz urządzenia i środki pomocnicze, niezbędne do prawidłowego wykonania pomiarów i oceny ich wyników.
Muszę znać się na anatomii, fizjologii i biofizyce narządu wzroku oraz potrafić rozpoznawać takie wady wzroku.

Muszę umieć projektować i dobierać oprawy okularowe oraz inne pomoce wzrokowe, dopasowując je do kształtu twarzy, rozstawu źrenic czy szerokości nosa pacjenta. Muszę znać się na optyce geometrycznej i falowej, optyce okularowej, Potrafię budować proste układy optyczne, obsługiwać urządzenia optyczne i optometryczne.

Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

empatia,
dokładność,
cierpliwość,
opanowanie,
spostrzegawczość,
umiejętność analitycznego myślenia,
staranność,
komunikatywność,
wysoka kultura osobista,
umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.




  • Treści dostępne za darmo na: Mapa Karier (https://mapakarier.org), licencja CC BY 4.0.

https://mapakarier.org/zawodowystream/nagranie/koryguje-wady-wzroku-czyli-o-pracy-optometrysty/