Koniec września – koniec łez
5 października 2020
I SZKOLNE BIEGI PRZEŁAJOWE
6 października 2020
Koniec września – koniec łez
5 października 2020
I SZKOLNE BIEGI PRZEŁAJOWE
6 października 2020
Pokaż wszystkie

Świat zawodów najbliższej okolicy

Czy praca jest ważna? Prawie wszyscy bez wahania odpowiemy “Oczywiście, że tak!”. Dlaczego więc tak często wybór zawodu pozostawiamy przypadkowi, chwilowej modzie, kaprysowi czy naszym wyobrażeniom, zamiast zająć się tym tematem na poważnie i odpowiednio wcześnie?Mieszkaniec Europy przepracowuje średnio 35 lat swojego życia, warto więc poświęcić czas i uwagę, by wybrać ścieżkę zawodową z namysłem i świadomością. Ważne decyzje dokonywane są już na etapie ósmej klasy szkoły podstawowej.*

Doradztwo zawodowe w szkole.

Wczoraj uczniowie klasy 8a – na zajęciach doradztwa zawodowego – pracowali w terenie, aby poznać rynek pracy najbliższej okolicy. Poruszając się po ulicach naszej miejscowości zastanawiali się: Jakie zakłady pracy mijają i kto może tam pracować?

Poza wzbogacaniem wiedzy na temat świata zawodów uczniowie poznawali własne zasoby  ćwicząc kompetencje miękkie: umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków, pracę w grupie, delegowanie zadań, gotowość do nauki i rozwoju oraz zarządzanie czasem. Kompetencje miękkie są niezwykle ważnymi umiejętnościami, na które pracodawcy zwracają coraz większą uwagę.

Czy uczniowie klasy 8 a poradzili sobie z zadaniem?

Jak oceniają swoje zaangażowanie?

Jak oceniają efekty tego edukacyjnego spaceru ?

Czy jego cele zostały osiągnięte, a uczniowie uświadomili sobie czym jest rynek pracy, kim jest pracodawca, a kim pracownik ?

To już zależy od ich kolejnych ważnych kompetencji miękkich: autorefleksji oraz umiejętności krytycznego myślenia.

Na kartach pracy, na każdych zajęciach z doradcą zawodowym, uczniowie dokonują samooceny. Jak się ocenią po tej lekcji? Dowiemy się dopiero na kolejnym spotkaniu.

Iza Kachlicka

*Serdecznie polecam Państwu wpis dotyczący wyboru zawodu, który fragment powyżej zacytowałam wstępnie,, Kim będzie gdy dorośnie?

https://www.juniorowo.pl/kim-bedzie-gdy-dorosnie-jak-wspierac-nastolatka-w-wyborze-sciezki-zawodowej”/?fbclid=IwAR1To01ZoHlMFHk6ITUMesiJ74QUGHZo3RqKk4Vnfikm8UPqWUjybrC-ldU