Golęczewo: Mikołajki w przedszkolu
8 grudnia 2022
Ogłoszenie wyników konkursu czytelniczego
9 grudnia 2022
Golęczewo: Mikołajki w przedszkolu
8 grudnia 2022
Ogłoszenie wyników konkursu czytelniczego
9 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Srebrne mikołajki!

Od 25 lat dzień 6 grudnia zaczynamy uroczystym spotkaniem ze św. Mikołajem, który o godz. 7.00 pojawia się w progach naszej szkoły ze swoją świtą, witając cukierkami dzieci i dorosłych. W tle rozbrzmiewa świąteczna muzyka, w holu króluje choinka a na korytarzach unosi się zapach świerku, pierników i pomarańczy. Uczniowie i nauczyciele tradycyjnie w mikołajkowych czapeczkach i czerwonych lub zielonych elementach ubioru, gromadzą się w holu szkoły.  W tym roku dołożyliśmy kolor srebrny, żeby zaakcentować nasz jubileusz. Szkoła  starała się jak najlepiej przygotować na przyjście św.  Mikołaja. Z tej okazji,  zorganizowane zostały konkursy klasowe i indywidualne, za które zostały wręczone słodkie nagrody.

A teraz garść wspomnień.

Podczas mikołajek w naszej szkole odbywały się przeróżne konkursy. Warto tutaj wspomnieć o konkursie na najpiękniejsze sanie dla św. Mikołaja. Tego roku odwiedziła nas ekipa telewizyjna TVP3, dziennikarze z radia i Gazety Poznańskiej.

Przez szereg lat współpracowaliśmy z o.Werbistami SVD. Nowicjusze chętnie angażowali się w organizację mikołajek. Bywały lata, że świta św. Mikołaja odwiedzała naszą szkołę w międzynarodowym składzie – mieliśmy również Mikołaja o ciemnym kolorze skóry.

Wszyscy uczniowie przygotowują się  do tego dnia ubierając choinki w klasach, wycinając świąteczne witraże, przygotowując stroiki. Wykonane prace zdobią ściany i okna szkolnych korytarzy. Stałym elementem scenariusza  uroczystości jest moda świąteczna i konkursy, w których – ku uciesze uczniów, biorą udział nauczyciele.

Kilka lat temu przy współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów powstał film „Ten wyjątkowy czas”, który ukazuje przygotowania do świąt w naszej szkole i oddaje atmosferę tego wyjątkowego dnia.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PibIN2EQ5LE&list=PLFkZXcQAuDT56N7tw9zE2mu74nbJO7nWK&index=8

Został również nagrany teledysk obrazujący mikołajkowe spotkanie przy choince. Link do teledysku: https://youtu.be/rjf_9pkLr6g

Co roku zapraszaliśmy gości z terenu gminy do czytania najmłodszym uczniom przy choince.  Nawet pandemia nie przeszkodziła nam w obchodach mikołajek, choć odbywały się one w zmienionej formule.

Absolwenci z którymi się spotykamy, nawet po latach miło wspominają chludowskie mikołajki. Dzień św. Mikołaja to czas zabawy całej społeczności szkolnej. To znak, że święta tuż, tuż…

B. Bodzek, J. Napierała, E. Hącia