Chludowo: Andrzejkowe wróżby i magia u Jeżyków
29 listopada 2024Sukces Kuby!
1 grudnia 2024W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, młodsze przedszkolaki biorą udział w cotygodniowych logopedycznych zajęciach grupowych.
Celem zajęć jest wspomaganie prawidłowego rozwoju mowy u dzieci poprzez doskonalenie motoryki narządu mowy oraz pracę nad percepcją i przetwarzaniem słuchowym, szczególną zaś pozycję w tegorocznych zajęciach zajmuje wypracowanie u dzieci prawidłowego toru oddechowego.
Słoń oddycha trąbą, ptaszęta dziobami…
Ludzie oczywiście nosem.
Powinni…
Ponieważ
wpływ oddychania nosem na nasze zdrowie jest wszechstronny – od poprawy jakości snu, przez zwiększenie koncentracji i wydajności umysłowej, po wsparcie w walce z alergiami
i infekcjami dróg oddechowych. Co więcej, oddychanie nosem ma pozytywny wpływ
na naszą postawę, mowę i nawet wygląd twarzy (w trakcie oddychania nosem powietrze przepływające przez nos i zatoki oboczne nosa stymuluje odpowiedni rozwój tych obszarów). Regularne oddychanie nosem przyczynia się również
do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w jamie ustnej i nosowej, co z kolei wspiera równomierny rozwój kości szczęki
i żuchwy, a to zapobiega wadom zgryzu, deformacjom twarzy oraz innym problemom ortodontycznym. I co z punktu widzenia logopedy jest bardzo ważne- oddychanie nosem wpływa na prawidłowe ułożenie języka.
Co to znaczy?
Prawidłową pozycją spoczynkową języka (czyli wtedy, kiedy język nie uczestniczy w mówieniu, jedzeniu ani żadnych innych aktywnościach) jest tzw. pozycja kobry: język spoczywa na podniebieniu, tuż za przednimi zębami, z czubkiem skierowanym lekko w górę. Taka pozycja wspiera prawidłowy rozwój zgryzu oraz harmonijny wzrost szczęki. Prawidłowa pozycja języka jest kluczowa dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, prawidłowego zgryzu oraz funkcji mowy.
Zachęcanie dzieci do oddychania nosem od najmłodszych lat jest inwestycją w ich zdrowie, prawidłowy rozwój fizyczny, rozwój mowy oraz estetykę twarzy.
Jak rozpoznać, czy dziecko ma prawidłowe nawyki oddechowe:
Obserwacja w spoczynku:
– zwróć uwagę, czy dziecko oddycha ustami podczas snu, zabawy czy oglądania bajek. Oddychanie ustami zamiast nosem może wskazywać na problem.
Pozycja języka podczas snu:
– język powinien spoczywać na podniebieniu. Jeśli znajduje się on w innym miejscu, może to być sygnał, że dziecko ma problemy z prawidłowym oddychaniem.
Bezdechy senne i chrapanie:
– jeżeli podczas snu dziecka pojawiają się bezdechy lub chrapanie, są to znaczące sygnały, że oddychanie nie przebiega prawidłowo.
Stan migdałków podniebiennych:
– powiększone migdałki podniebienne mogą blokować drogi oddechowe, co zmusza dziecko do oddychania ustami.
Częste infekcje górnych dróg oddechowych:
– częste problemy z górnymi drogami oddechowymi mogą wskazywać na nieefektywne oddychanie i słabą filtrację powietrza przez nos.
Niska koncentracja i nadmierna męczliwość:
– jeśli dziecko wykazuje problemy z koncentracją i jest szybko zmęczone, może to być efekt niewystarczającej jakości snu i oddychania, co negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia.
Jeżeli dziecko oddycha buzią warto rozważyć konsultację u laryngologa, ortodonty i logopedy i podjąć zalecone działania.
Na nie nigdy nie jest za wcześnie!
Koty, ryby, ptaki
mówią jednym głosem:
Zamknij szybko usta
i oddychaj nosem