Chludowo: Jeżyki w bibliotece
17 kwietnia 2024Golęczewo: Moja pasja – malarstwo
18 kwietnia 2024Podróż Wehikułem Czasu czyli z wizytą w Archiwach Państwowych.
16 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 6b, 4a i 4b na zaproszenie Kustosza Archiwum Państwowego w Poznaniu odbyli niezwykłą podróż i przenieśli się w przeszłość, a to za sprawą lekcji genealogii i archiwizacji.
Podróżnicy z naszej szkoły na własne oczy mogli zobaczyć, zbadać i studiować:
Najstarszy dokument w polskich archiwach państwowych z 1153 r. – akt fundacji i uposażenia klasztoru cystersów w Łeknie wpisany na Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. https://poznan.ap.gov.pl/29-06-2016/
Księgę Prawa Magdeburskiego z XV,
Akt nadania miastu Poznań prawa patronatu kościoła parafialnego pod wezwaniem Marii Magdaleny w Poznaniu z 10 czerwca 1555 r. wydanego przez Króla Zygmunta Augusta,
Akta, dokumenty oraz księgi miejskie.
W „szpitalu dla akt, ksiąg i dokumentów” (dokładnie tak Archiwiści nazywają to miejsce) uczniowie sprawdzali poziom zakwaszenia i zasadowość papieru oraz poznali techniki konserwacji dokumentów. Nasi uczniowie czynnie brali udział w ich rekonstrukcji, poznając tajemnice pracowni oraz techniki rekonstrukcji, zabezpieczania i renowacji zbiorów archiwalnych.
W pracowni technologii wizualnych pod okiem specjalistów sami mogli dokonać procesu cyfryzacji i digitalizacji dokumentów papierowych oraz sprawdzić dokładność skanerów wieloformatowych.
Dzięki warsztatom uczniowie dowiedzieli się, jak sprawić żeby historia i pamięć była wieczna oraz w jaki sposób poszukiwać swoich przodków za pomocą technologii cyfrowych na całym świecie. Nasi dzielni podróżnicy poznali narzędzia pracy archiwisty i zapoznali się ze zbiorami archiwalnymi Poznańskiego oddziału Archiwum Państwowego.
To była niezwykła podróż w czasie dzięki, której mogliśmy dowiedzieć się jak teraźniejszość zapisuje się na kartach historii i w jaki sposób dotrzeć do swoich przodków.
Zapraszam do galerii z tej niesamowitej podróży.
Magda Burdzińska