SPORTOWY KONKURS ZIMOWY
11 lutego 2021
Zdrowe śniadanie online :)
11 lutego 2021
SPORTOWY KONKURS ZIMOWY
11 lutego 2021
Zdrowe śniadanie online :)
11 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Kiedy dziecko oddycha ustami

Rodzice, nauczyciele i specjaliści coraz częściej zauważają u dzieci przewlekłe lub nawykowe oddychanie przez usta. Takie oddychanie ma negatywny wpływ na wzrost i rozwój twarzy i zgryzu, ale także na ogólne zdrowie dziecka. Wszystkie dzieci, które nawykowo oddychają przez usta, z dużym prawdopodobieństwem będą miały wadę zgryzu. Dodatkowo, jeśli dziecko oddycha przez usta, jego nos nie spełnia przypisanej mu roli, jaką jest oczyszczanie i filtrowanie wdychanego powietrza.Z tego powodu dziecko częściej choruje i ma małą odporność. Niestety dzieci rzadko wyrastają z nawyku oddychania przez usta.

Kiedy dziecko nawykowo oddycha przez usta zamiast przez nos, język spoczywa w dole buzi i nie modeluje prawidłowego kształtu górnej szczęki. Górna szczęka przez to wydłuża się i zwęża, żuchwa cofa, a w ustach nie starcza miejsca na wyrzynające się zęby.

Trzeba pamiętać, że język jest najważniejszym aparatem ortodontycznym, który wszyscy mamy i używamy przez 24 godziny na dobę. Wywiera on potężny wpływ na rozwój zgryzu. Natomiast jeśli język nie wspiera prawidłowego kształtowania się zgryzu tylko go nieustannie zniekształca, nawet oddziaływanie leczenia ortodontycznego jest niewystarczające.
Dlatego też zachęcam do wcześniejszego zadbania o prawidłowy tor oddechowy, a co za tym idzie o zgryz i wymowę dziecka.

Jak to zrobić? Przy okazji rutynowej wizyty poprosić lekarza rodzinnego albo stomatologa o ocenę oddychania oraz budowy i funkcjonowania zgryzu. Jeśli takie będą wskazania lub sami Państwo zauważą coś niepokojącego- trzeba udać się do specjalisty (ortodonty, laryngologa czy logopedy). Ale przede wszystkim obserwować swoje dziecko w trakcie spoczynku (czyli wtedy, kiedy ono nie mówi, nie śpiewa, nie wykonuje czegoś z wysiłkiem). Prawidłowe oddychanie spoczynkowe odbywa się torem nosowym. Jeśli jest inaczej, należy wyjaśniać przyczyny oddychania buzią i je w miarę możliwości usuwać.
A na co dzień warto uczyć dziecko – może w trakcie zabawy – poprawnego i zdrowego oddychania.
Wiele ćwiczeń oddechowych znajdziecie Państwo tutaj:
https://www.nebule.pl/logopedia-w-domu/
http://www.p34.wroclaw.pl/gimnastyka/cwiczenia_oddechowe.pdf

Życzę dobrej zabawy
Katarzyna Stankiewicz
Logopeda