Kolaże poetyckie
27 marca 2024
Najlepszy Programista Miasta Poznania 2024
27 marca 2024
Kolaże poetyckie
27 marca 2024
Najlepszy Programista Miasta Poznania 2024
27 marca 2024
Pokaż wszystkie

Historia Pisanek Wielkanocnych

Co było pierwsze Kura czy Jajko? od lat to pytanie spędza sen z powiek naukowcom i filozofom, a dziś również zastanawiali się na tym uczniowie klasy 6 B.

W Polsce malowanie jajek na Wielkanoc miało swoje korzenie w dawnych wierzeniach słowiańskich. Jajko  było symbolem źródła życia i miało moc magiczną, która chroniła domostwo i zapewniała urodzaj w nadchodzącym roku.

Najstarsze pisanki na ziemiach polskich zostały odkryte w opolskim grodzie na wyspie Ostrówek i pochodzą z X wieku. Natomiast w Mezopotamii odkryto najstarsze pisanki na świecie. O zwyczaju malowania jajek w czasach cesarstwa rzymskiego pisali również Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis.

Dziś malujemy jajka z okazji świąt wielkanocnych, mają one symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Klasa 6 B poznając historię tej pradawnej sztuki ozdabiania jajek dziś sama wykonała swoje arcydzieła różnymi technikami, była to wspaniała podróż po dziejach ludzkości, świetna zabawa i doskonała okazja do uczczenia tradycji świątecznych. Zapraszamy na fotorelację.

My już nasze jajka skonsumowaliśmy ;).

A Wam wszystkim życzymy smacznego jajka.