Golęczewo: Międzynarodowy Konkurs Plastyczny PENTEL 2018
10 września 2017
Golęczewo: Nasza szkoła jest w MegaMisji!
15 września 2017
Golęczewo: Międzynarodowy Konkurs Plastyczny PENTEL 2018
10 września 2017
Golęczewo: Nasza szkoła jest w MegaMisji!
15 września 2017
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Wyprawa Włóczykijów do Rezerwatu Słonawy

9 września 2017 roku, grupa Włóczykijów wybrała się do Rezerwatu Słonawy.  Ten przepiękny obszar, leżący niemalże w samym sercu Obornik, obejmuje odcinek rzeki Wełny od młyna do punktu ujścia rzeki do Warty.

W miejscu spiętrzenia wody przy młynie Słonawy odbyła się lekcja przyrody z dendrologiem, w czasie której dzieci uczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew. Wśród ciekawostek wyszukanych na tablicy informacyjnej przeczytaliśmy, że Ujście Wełny jest jedynym dotąd znanym na terenie dawnego województwa poznańskiego miejscem występowania głowacza białopłetwego. Obecność tej ryby wskazuje na dobrą jakość wody i jest objęta ochroną ścisłą.

Uczestnicy wyprawy z  dużym zainteresowaniem obejrzeli mapę i znaleźli na niej źródło Wełny w miejscowości Osiniec koło Gniezna. W trakcie wędrówki udało nam się dotrzeć również do tak zwanych Obornickich Łazienek, których budowa rozpoczęła się w 1940 roku. Okazuje się, że mieszkańcom Obornik zostały udostępnione po zakończeniu II wojny światowej. Natomiast w 2012 roku teren ten został rewitalizowany. Utworzono ścieżki pieszo-rowerowo i punkty widokowe, z których mogliśmy podziwiać Wartę.

Po długim, 10-kilometrowym spacerze dotarliśmy do Rożnowa, skąd już mocno zmęczeni wróciliśmy pociągiem na miejsce zbiórki.

To była pracowicie spędzona sobota. Mimo to, ogromnie cieszą nas pierwsze zdobyte punkty w tym roku szkolnym oraz pogłębiona wiedza na temat rzeki Wełny, wcześniej odwiedzonej już przez Włóczykijów dwukrotnie.