
Zakończenie mobilności nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ w Budapeszcie
8 czerwca 2025
Golęczewo: Rodzinny Spływ Kajakowy Rzeką Wełną – mimo burzowych zapowiedzi wyruszyliśmy razem!
9 czerwca 2025„Pociąg już się w Golęczewie zatrzymuje…”
W 1905 Le Figaro Europę o tym fakcie informuje.
By się dowiedzieć, dlaczego zagraniczni goście przyjeżdżali,
Zapraszamy na wędrówkę, abyście niemiecką część historii poznali”.
7 czerwca uczestnicy Szkolnego Koła Turystycznego „Włóczykij” wyruszyli w trasę po raz ostatni w bieżącym roku szkolnym.
Wystartowali z dworca PKP w kierunku centrum wsi, aby kolejno podziwiać unikatowe domy i zabytki Golęczewa.
Bardzo uważnie obserwowali otoczenie i wnikliwie czytali wskazówki ulotki. Minęli budynek z niebieskimi ramami okien, miejsce, w którym znajdowała się pompownia, dom z kotem, dawny dwór…
Na krótki odpoczynek zatrzymali się przy stawie. Odczytanie liczb, umieszczonych na dwóch kamieniach przypomniało dzieciom, że pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1313.
Z zainteresowaniem przyjrzały się mijanej figurze św. Nepomucena, który „strzegł” wieś od powodzi i wzburzonych wód.
Mali turyści szybko dotarli do nadszarpniętego zębem czasu budynku dawnej piekarni. Przeczytali, że znajdowała się w nim również łaźnia, waga do ważenia inwentarzu zwierzęcego, sprzęt do szatkowania kapusty, no i oczywiście wóz strażacki z ręczną sikawką.
Następnie Włóczykije udali się w stronę nowej remizy i zawrócili pod Figurę NMP. Szybko obliczyli, ile lat minęło od ustawienia pomnika jako wotum dziękczynnego (1928r.)
Z zainteresowaniem wysłuchali krótkiej opowieści o dawnym ujęciu wody przy szkole, wieży zegarowej oraz o domu łużyckim, znajdującym się obok szkoły.
Dużo emocji wzbudziło otwieranie skrzyni ze skarbem i przybijanie pieczątek.
Teraz przyszedł czas na słodką niespodziankę i uzupełnienie kalorii. Dzieci z zaciekawieniem weszły do szkolnej stołówki, w której samodzielnie zaplanowały i wykonały oryginalne desery. Do dyspozycji miały galaretki, lody, owoce, bitą śmietanę i posypki. Radości było co niemiara!
To była fascynująca wyprawa i kolejny dowód na to, że nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby poznać nieznane dotąd fakty i usłyszeć interesujące ciekawostki.
Zapraszamy do galerii zdjęć na naszej stronie: https://www.facebook.com/WloczykijGoleczewo
Małgorzata Golec, Dorota Polichnowska


