„Kosmos” – „Tygrysy” z Chludowa
26 lutego 2019Wyłoniliśmy Chemicznych Ekspertów w naszej szkole!
27 lutego 2019Zimowa wyprawa zarówno zaprawionych w boju, jak i nowych członków koła turystycznego „Włóczykij” na Cytadelę, okazała się niezwykłą wycieczką w czasie. Trasa wędrówki wiodła przez najpiękniejsze miejsca okolic Poznania. Rekreacyjne tereny Rusałki, Parku Sołackiego i Wodziczki oraz docelowa Cytadela cieszyły oko budzącą się do życia przyrodą, chociaż lutowy chłód trochę doskwierał wędrowcom.
Park Cytadela to teren wzgórza, na którym do 1945 roku znajdował się fort Winiary. Powstał pod koniec XIX wieku na miejscu dwóch wysiedlonych wsi – Winiar i Bonina. W lutym 1945 roku Cytadela była ostatnim punktem niemieckiego oporu w stolicy Wielkopolski, a na jej stokach spoczywają angielscy lotnicy, wielkopolscy bohaterowie i żołnierze Armii Czerwonej.
Przechodząc przez park w kierunku Muzeum Uzbrojenia, znajdowaliśmy ciekawe ślady historii. Zabrakło nam nieco więcej czasu na dłuższe zwiedzanie, ponieważ park liczy ponad 100 ha. Pewnie udamy się na Cytadelę jeszcze raz, zwłaszcza, że nazwano ją zielonymi płucami Poznania. W 2008 roku została uznana za Pomnik Historii. Ciekawostką przyrodniczą tego terenu jest fakt, że stanowi najważniejsze zimowisko nietoperzy w Polsce, a jest ich tu aż 12 gatunków.
23 lutego, w dniu naszej wycieczki, dokładnie 74 lata temu, skapitulował ostatni niemiecki garnizon. Corocznie, pod koniec lutego odbywała się na Cytadeli Rekonstrukcja Walk o Poznań z 1945 roku. W 2019 roku zrezygnowano z odtwarzania tego wydarzenia, między innymi ze względu na zimujące tu nietoperze. Ssaki te, wybudzane przedwcześnie przez pokazy pirotechniczne, nie zasypiały ponownie i ginęły z głodu.
Wycieczka okazała się nie tylko lekcją historii i przyrody, ale także sprawdzianem sił dla nowo przyjętych włóczykijów. Marta i Wojtek z klasy I szkoły w Golęczewie świetnie zdali egzamin na wzorowego piechura i razem z nami powalczą o odznakę PTTK.
Serdecznie dziękujemy „włóczykijowym” rodzicom: Małgorzacie i Rafałowi Polaszewskim za zaangażowanie w organizację wyprawy, Magdalenie Kozieł za dokumentację fotograficzną, Jankowi Koziełowi –uczniowi klasy II F za podzielenie się z dziećmi wiedzą historyczną oraz Leszkowi Jaworskiemu za wsparcie logistyczne w czasie przejazdów.