Zbieramy walizki…
1 kwietnia 2022
Dobra szkoła w Centrum
4 kwietnia 2022
Zbieramy walizki…
1 kwietnia 2022
Dobra szkoła w Centrum
4 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: We celebrate Spring Day on March 21

W tym roku grupa EKOJedynek świętowała rozpoczęcie wytęsknionej pory roku, dołączając do międzynarodowego wydarzenia: We celebrate Spring Day on March 21, zorganizowanego na platformie e-Twinning, przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi.

Podczas ośmiu pracowitych dni szkolnych: obserwowaliśmy przyrodę, witaliśmy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ubierając barwy przeważające o tej porze roku – na żółto i zielono, wykonaliśmy kilka doświadczeń chemicznych, poszukaliśmy ciekawych informacji na temat zmian zachodzących w przyrodzie, nauczyliśmy się rozpoznawać wiosenne kwiaty, ptaki i ich świergot, dostrzegliśmy  zmiany zachodzące  na polu, w ogrodzie i sadzie podczas spaceru ulicami Golęczewa. Wiosnę musieliśmy oczywiście przywitać również muzycznie, dlatego nauczyliśmy się słów i zaśpiewaliśmy piosenkę „Maszeruje wiosna”.

W dniu podsumowującym zdobytą przez nas wiedzę i umiejętności wkroczyliśmy w świat zagadek, kodów, rebusów oraz puzzli. Uczniowie podzieleni na siedem zespołów musieli pokonać cztery „pokoje” z zadaniami, by znaleźć klucze do rozwiązania tajemniczych misji. Gra w ESCAPE ROOMie udowodniła nie tylko, że dzieci są nad wyraz bystre, spostrzegawcze, mają doskonałą pamięć, ale przede wszystkim to, że wspaniale potrafią ze sobą współpracować, przy okazji doskonale się bawiąc.

Kolejne dni obfitowały w realizację zadań przyrodniczych i plastyczno-technicznych. Wykonaliśmy między innymi wiosennego, ekologicznego potworka z butelki po wodzie – pojemnik na zużyte baterie, zasadziliśmy cebulę na szczypior i posialiśmy rzeżuchę, a od poniedziałku – codziennie zaczęliśmy rozmawiać na temat życia bocianów, obserwując  ‘na żywo’ ich gniazda. Losowo wybrane przez nas kamery, zamontowane w Rudnie (woj. mazowieckie: https://lookcam.pl/rudno/) i Lindheim (Niemcy: https://www.vogelschutz-lindheim.de/), pozwoliły na dokładną analizę budowy bocianiego mieszkania. W obu przypadkach ptasie domy zamieszkiwały już bocianie pary. W niemieckiej miejscowości okazało się, że podczas porządkowania swojej ‘posiadłości’ samica odkryła przed nami złożone, zapewne całkiem niedawno, jaja. Zafascynowani podglądaniem codziennych czynności tych dużych ptaków brodzących, postanowiliśmy systematycznie zerkać do naszych nowych znajomych. Chcemy przy okazji również dowiedzieć się, czy są jakieś różnice pomiędzy życiem zwierząt tego samego gatunku, znajdującego się na terenie sąsiedniego kraju.

Niecierpliwie oczekujemy na wyklucie się piskląt, co podobno ma nastąpić pod koniec kwietnia lub na początku maja (tak donosi ‘ptasie radio’;). Dodatkowo w czwartkowe przedpołudnie zauważyliśmy, że do gniazda, znajdującego się nieopodal naszej szkoły, również powróciły „golęczewskie” bociany.

Wiosna jest, według zdecydowanej większości głosujących w klasowym plebiscycie EKOJedynek, naaaaajpiękniejszą porą roku!

wychowawca

Dorota Polichnowska