Ćwiczymy rączki – Krasnoludki z Chludowa
20 marca 2018
Chludowo: „Żabki” dla Tymka
20 marca 2018
Ćwiczymy rączki – Krasnoludki z Chludowa
20 marca 2018
Chludowo: „Żabki” dla Tymka
20 marca 2018
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Warsztaty fotograficzne u „Łowców wiedzy”

W ramach cyklu tematycznego „Utrwalić to, co piękne – zatrzymać czas” dzieci z klasy III F uczestniczyły w niezwykle ciekawych warsztatach fotograficzno-plastyczno- matematycznych.

Zajęcia przygotowała dla naszej grupy mama Lidii, pasjonatka fotografii i grafiki, która na co dzień pracuje jako architekt.

Pani Agnieszka w pigułce zaprezentowała dzieciom istotę kolorów w fotografii, omówiła znaczenie poszczególnych barw oraz wyjaśniła, na czym polega „jeden z modeli przestrzeni barw RGB, wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej. Z połączenia barw RGB w dowolnych kombinacjach ilościowych można otrzymać szeroki zakres barw pochodnych” (źródło: Wikipedia).

Uczestnicy warsztatów utrwalili także pojęcie symetrii, wymieniając przykłady, które możemy odnaleźć w przyrodzie – liście, trawa, kwiaty, motyle.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy również nasze twarze są symetryczne.

Dzięki zastosowaniu montażu fotograficznego mogliśmy zaobserwować, jaki efekt osiągniemy poprzez symetryczne odbicie najpierw lewej, potem prawej połówki naszej twarzy. Ku naszemu zdumieniu, niektórzy z nas, znacznie różnili się w rzeczywistości od idealnie odwzorowanego portretu „sklejonej” lewej  lub prawej części. Dodatkowo, w ramach eksperymentu wymyślonego przez dzieci,  postanowiliśmy zestawić dwie różne połowy twarzy wybranych osób i stworzyć zupełnie nowe portrety.

Zafascynowani uczniowie bacznie obserwowali kolejne etapy wydruku zdjęć mieszających się ze sobą trzech kolorów: Y –żółtego, M – magenty (purpury) i C- cyjanu (niebieskiego).

Na pamiątkę przeprowadzonych warsztatów każdy z nas otrzymał od pani Agnieszki wydrukowane lustrzane odbicie swojej lewej i prawej połówki twarzy.

Okazuje się, że istotą piękna człowieka, mimo powszechnego przekonania, wcale nie jest symetria. Doszliśmy do wniosku, że lubimy takie nasze ”nieidealne” buzie.

Serdecznie dziękujemy Agnieszce Kłodzińskiej za poświęcony czas, pasjonujące doświadczenie, jakim jest zabawa z aparatem fotograficznym i programem graficznym oraz za możliwość rozwijania wyobraźni, wrażliwości i aktywności twórczej.

wychowawca z uczniami z klasy III F