WALENTYNKOWE ROZGRYWKI PIŁKI SIATKOWEJ
18 stycznia 2024
Chludowo: Eksperymenty lodowe u Jeżyków
19 stycznia 2024
WALENTYNKOWE ROZGRYWKI PIŁKI SIATKOWEJ
18 stycznia 2024
Chludowo: Eksperymenty lodowe u Jeżyków
19 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Uroki zimy

Podczas styczniowego poranka byliśmy świadkami niesamowitego spektaklu, który „zaprezentowała” nam zimowa aura.

Ochoczo zabraliśmy lupy i ruszyliśmy na plac szkolny, aby podziwiać osadzoną szadź na gałęziach drzew, płotach i domach.

Dowiedzieliśmy się przy okazji, jakie są różnice pomiędzy szronem a szadzią oraz poznaliśmy specyficzne warunki pogodowe w jakich powstają.

Zachwytom nie było końca i pomimo niskiej temperatury spędziliśmy kilka minut, aby nacieszyć się pięknem natury.

Specyficzne warunki atmosferyczne wykorzystaliśmy również w inny sposób. Obserwowaliśmy powstanie chmury śniegowej, a do tego eksperymentu niezbędna była temperatura poniżej -10 stopni Celsjusza.

Wrzątek na mrozie błyskawicznie zamarza tworząc niezwykłe efekty. Różnica temperatur sięgająca stu stopni Celsjusza sprawia, że wylana woda pozostawia za sobą smugi wyglądające jak padający śnieg. Przy niskiej temperaturze powietrza na zewnątrz, zmniejsza się również wilgotność powietrza. Dzięki temu powietrze jest bardzo suche i utrzymuje się w nim niewiele pary wodnej.

            Wylanie wrzątku na mrozie doprowadza do parowania rozbitych kropelek wody, a w efekcie końcowym możemy podziwiać zjawiskową chmurę pary, czy mówiąc inaczej dymu, czy padającego śniegu  Jak zobaczycie na naszym filmie gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. To zjawisko nazywamy efektem Mpemby.

W trakcie całego tygodnia klasa 1f eksperymentowała z lodem i wodą.

Poprzez własne działania zbieraliśmy informacje na temat właściwości lodu. Zbadaliśmy, że lód jest zamarzniętą wodą i pod wpływem wysokiej temperatury topnieje. Zauważyliśmy również, że woda pod wpływem zamarzania zwiększa swoją objętość, a powstały lód jest lżejszy od wody i unosi się na jej powierzchni.  A jak wyciągnąć kostkę lodu za pomocą nitki?

My już wiemy 🙂

Zima na dłużej zagościła w naszym kraju, a po ostatnich opadach śniegu możemy cieszyć się białym puchem podczas fantastycznych zabaw na placu szkolnym!

Małgorzata Golec

Jolanta Wenc