Golęczewo: Kangur Matematyczny
20 marca 2023
W końcu przyszła wiosna!
21 marca 2023
Golęczewo: Kangur Matematyczny
20 marca 2023
W końcu przyszła wiosna!
21 marca 2023
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Sposób na lekturę

Uczniowie klasy IIIf, zaraz po feriach, zaczęli poznawać warunki życia rdzennych mieszkańców Grenlandii. Bodźcem dla ich działań był mały Anaruk, bohater książki Czesława Centkiewicza.

Czesław Centkiewicz to znany podróżnik i wielokrotny zdobywca biegunów. Swoje miejsce w literaturze zawdzięcza wielu książkom podróżniczym i reportażom z wypraw. W dorobku autora można znaleźć również kilka książek przeznaczonych dla młodszych czytelników – jedną z takich powieści jest historia dwunastoletniego Anaruka.

Anaruk był typowym eskimoskim chłopcem i jego życie w niczym nie przypominało tego, jakie znamy na co dzień. Dowiadujemy się o polowaniach na foki i białe niedźwiedzie oraz o ciężkiej pracy, jakiej poświęcali się wszyscy – mężczyźni, kobiety i dzieci. Dzięki książce poznajemy życie typowej grenlandzkiej rodziny, myśliwych i koczowników, wiernych swoim tradycjom, żyjących w harmonii, niezmiennie od wielu lat.

Wykorzystując książkę oraz inne źródła informacji zbierali wiadomości na temat położenia geograficznego Grenlandii, zamieszkujących jej zwierząt oraz codziennych zajęć Inuitów. Podsumowaniem tych działań stał się własnoręcznie wykonany lapbook.

Później w czasie zajęć każdy uczeń najlepiej jak potrafił zaprezentował efekty swojej pracy. Dzięki temu dogłębnie poznali codzienne, trudne życie mieszkańców  największej wyspy świata oraz odkryli wiele ciekawostek na jej temat. Równocześnie w sali i holu szkoły powstała też wystawa prac plastycznych dotyczących omawianej lektury.

Jolanta Wenc