Rozstrzygnięcie Konkursu na najładniejszą pisankę
12 kwietnia 2017Chludowo: Dzień Czekolady
13 kwietnia 2017Pisanki wielkanocne zdobią świąteczne stoły już od wieków. Najstarsze odnalezione ubarwione jajka pochodzą z Mezopotamii. W Polsce początki dekorowania tego symbolu życia sięgają około X wieku. Tradycja wykonywania pisanek zachowała się do dziś zaledwie w kilku regionach kraju – na Podhalu, na ziemi lubelskiej, rzeszowskiej, rawsko-opoczyńskiej, radomskiej, krakowskiej, w mniejszym stopniu górnośląskiej i opolskiej.
Jajka można zdobić na różne sposoby: malując, oklejając, farbując, skrobiąc czy nawiercając ażurowe wzory. Do jednej z najbardziej pracochłonnych, ale też niezwykle efektownych i oryginalnych metod dekorowania jaj należy batik.
We wtorkowe popołudnie, dzieci z klasy 2 eF-ART wraz z rodzicami oraz grupa zuchowa z druhną Małgorzatą wspólnie spotkały się w szkole na warsztatach artystycznych, by poznać tajniki wykonywania właśnie tego rodzaju barwnych pisankowych wzorów.
Mimo, że nie było łatwo podjąć się tego zadania, ochoczo przystąpiliśmy do pracy. Na ugotowane wcześniej białe jajka lub wydmuszki nałożyliśmy roztopiony wosk pszczeli kistką – specjalnym narzędziem z metalowym lejkiem, którą można też zastąpić umocowaną na czubku patyczka szpilką. Gdy cały ornament zastygł, zanurzyliśmy jajko w letnim barwniku spożywczym. Po zafarbowaniu i wysuszeniu delikatnie starliśmy wosk.
Dla wielu uczestników warsztatów było to pierwsze doświadczenie z dekorowaniem jajek woskiem. Efekty, jakie można zobaczyć w galerii, robią duże wrażenie. Świadczą o wielu skrywanych talentach zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Wszystkim przybyłym dziękuję za miłą przedświąteczną atmosferę, pani Małgosi Kaźmierowskiej i pani Małgosi Polaszewskiej za pomoc w organizacji zajęć, a panu Rafałowi Polaszewskiemu za doskonale uchwycone w kadrze chwile.
Dorota Polichnowska