Golęczewo: Andrzejki online u Koliberków z Golęczewa
30 listopada 2020
Zdalny WF? Ćwiczymy! :)
30 listopada 2020
Golęczewo: Andrzejki online u Koliberków z Golęczewa
30 listopada 2020
Zdalny WF? Ćwiczymy! :)
30 listopada 2020
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Pióropusze obchodzą ANDRZEJKI

Uczniowie z klasy IIIF doskonale znają tradycje związane z minionym świętem kultywowanym przez ich dziadków i pradziadków. Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki, bo o nich mowa, obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja.

Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce.

O tym dzieci dowiedziały się z obejrzanego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=-PQMkBUu97o&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0FGek2QyYHwU6RFkWmycNkg7RWtynHiLH0Gu1FddBjHGO_i6L0KEIe_-Y)

Przyszedł czas na wróżby. „Co? Andrzejki online?” – pytały zaskoczone dzieci. Czas andrzejkowych przepowiedni zawsze kojarzył się Pióropuszkom z przygotowaniem kilku zabaw i pląsów w klasie lub na sali gimnastycznej. Tym razem, w dobie zdalnego nauczania, musieliśmy poradzić dobie nieco inaczej. Mimo, że inaczej, mimo, że w zaciszu domowym, emocje podczas wróżenia były niezmiennie duże.

Zachęcamy do odkrywania swojej przyszłości, oczywiście nie zapominając o tym, że to tylko zabawa, którą należy traktować z przymrużeniem oka;)

Dorota Polichnowska