Golęczewo: Włóczykije w dolinie Samicy
28 marca 2023
Akcja Rekrutacja.
28 marca 2023
Golęczewo: Włóczykije w dolinie Samicy
28 marca 2023
Akcja Rekrutacja.
28 marca 2023
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Kiedy dwie różne skarpetki?

W 2023 roku obchody Dnia Kolorowej Skarpetki przypadły na 21 marca (wtorek). Na początku trudno jest pojąć, jak noszenie pary kolorowych, niedopasowanych skarpet może być związane z czymś tak poważnym, jak zespół Downa.

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data 21 marca nie jest przypadkowa – nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary. Jak przypomina na swojej stronie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nawiązują do „niedopasowania genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się osoby zmagające się z zespołem Downa”.

Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

W szkole w Golęczewie również uczciliśmy ten dzień.