Kangur Matematyczny
19 marca 2022
Golęczewo: Dzień Kobiet w przedszkolu
21 marca 2022
Kangur Matematyczny
19 marca 2022
Golęczewo: Dzień Kobiet w przedszkolu
21 marca 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Kartka z kalendarza EKOJedynek

Okazuje się, że 21 marca jest wyjątkowym dniem. Na kartce w kalendarzu zapisanych jest bowiem mnóstwo nietypowych świąt –  Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Wagarowicza, Światowy Dzień Lasu, Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Międzynarodowy Dzień Nowruz, Światowy Dzień Lalkarstwa, Dzień Wierzby, Dzień Geodety oraz Światowy Dzień Zespołu Downa.

Uczniowie z pierwszej klasy postanowili zaangażować się w obchody ŚDZD – jest to akcja społeczna, pokazująca akceptację i zrozumienie. Dzieci z radością przyjęły wyzwanie, by w poniedziałek rano założyć dwie różne, kolorowe skarpetki „nie do pary”, okazując w ten sposób solidarność z osobami z trisomią 21.

Takie drobne gesty mają znaczenie. Mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

Drugim świętem, corocznie obchodzonym przez wszystkich uczniów, jest Pierwszy Dzień Wiosny. EKOJedynki uczciły go poprzez obserwację zmian zachodzących w przyrodzie – dostrzegliśmy zmianę temperatury powietrza, pierwsze, wiosenne kwiaty w naszych ogrodach, pąki na drzewach, przylot ptaków z ciepłych krajów, wspomnieliśmy też o zmianach sierści u niektórych zwierząt, np. saren. Dzisiejszy ubiór pierwszaków, w którym dominowały żywe barwy – żółty, zielony, niebieski – miał podkreślić naszą radość i lepszy nastrój, spowodowany pięknem budzącej się WIOSNĄ przyrody.

Do szkoły tego dnia przyjechał na warsztaty chemiczne pan Tomek – chemik, a w zasadzie magik;), który pokazał dzieciom ciekawe eksperymenty. Uczniowie mogli również wykonać własne doświadczenie, tworząc masę plastyczną, popularnie nazywaną ‘slime’.

EkoJedynki nie poprzestały okazywania radości z nadchodzących pierwszych, wiosennych dni na tych dwóch wydarzeniach. Do końca miesiąca bierzemy także udział w międzynarodowym wydarzeniu: We celebrate Spring Day on March 21, do którego dołączyły dzieci ze szkół m.in. w Portugalii, Francji, Litwie, Grecji, Turcji, Łotwie, Albanii czy Rumunii na platformie eTwinning.

wychowawca cEKOJedynek

Dorota Polichnowska