Projekt WITAMINKI- Papryka Pola
29 lutego 2024
Golęczewo: Światowy Dzień Żaby w przedszkolu
1 marca 2024
Projekt WITAMINKI- Papryka Pola
29 lutego 2024
Golęczewo: Światowy Dzień Żaby w przedszkolu
1 marca 2024
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Dzień Żaby z Ekipą Szalonego Naukowca

Święto Żaby zostało zainicjowane w 2009 roku i ma na celu zachęcanie do ochrony tych płazów, które są pożyteczne dla naszego ekosystemu. W Polsce żyje 19 gatunków żab, m.in. salamandra, traszki, ropuchy, rzekotki. Umownie dzieli się je na tzw. żaby zielone (wodna, jeziorkowa i śmieszka) i brunatne (moczarowa, zwinka i trawna). Niektóre są pod ochroną.”

Przy okazji obchodów tego nietypowego święta, uczniowie klasy 3f, prócz wielu ciekawostek związanych z życiem żab, wykonali kolorowe schematy cyklu rozwojowego płazów o gładkiej skórze, wyłupiastych oczach i nogach tylnych dłuższych niż przednie, ułatwiających skakanie i pływanie.

Spore zainteresowanie dzieci wzbudziły informacje na temat tzw. szklanych żab, które swą nazwę zawdzięczają przezroczystej skórze na spodzie ciała, przez którą można zobaczyć ich narządy wewnętrzne w tym serce, wątrobę i przewód pokarmowy, żaby – goliaty, o wielkości około jednego metra – jednocześnie są to największe płazy bezogonowe świata, które żyją w Kostaryce oraz żaby, które potrafią krzyczeć, choć dzieci poruszone usłyszanym odgłosem stwierdziły, że to raczej płacz dziecka ; )

Zapraszamy do galerii naszych kilku sfotografowanych prac.