Dzień Dziecka na sportowo.
1 czerwca 2022
„Nie ma tego złego…”
3 czerwca 2022
Dzień Dziecka na sportowo.
1 czerwca 2022
„Nie ma tego złego…”
3 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Dzień Dziecka w świetlicy szkolnej

   Wszystkie dzieci na całym świecie łączy jedna podstawowa cecha – kochają zabawę!

https://poczta.nazwa.pl/?_task=mail&_mbox=INBOX&_uid=11371&_part=6&_action=get&_extwin=1&_framed=1&_mimewarning=1&_embed=1

Nie mogło jej również zabraknąć w świetlicy szkolnej, zwłaszcza w tak wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Dziecka. Uczniowie zostali zaproszeni na niecodzienną, wirtualną  wyprawę poprzez kontynenty i poznały zabawy najmłodszych mieszkańców różnych państw.

 „Kiboko mjinga”, czyli „Głupiutki hipopotam”, to gra dzieci afrykańskich, w którą mogą zagrać również dorośli. Uczestnicy zabawy mają w lewej dłoni taką samą ilość kamyków lub ziaren fasoli. Pierwszy z graczy odwraca się plecami do drugiego i przekłada kilka z lewej dłoni do prawej. Z zaciśniętą prawą pięścią odwraca się do drugiego grającego. Ten musi odgadnąć ile kamyków znajduje się w dłoni koleżanki lub kolegi. „Wymierzamy kopniaka skarpetce” to zabawa dzieci z Kanady, która wywołała dużo śmiechu i radości. Zadaniem dzieci było kopnąć skarpetkę. Zamocowana została na kiju od szczotki, który trzymał prowadzący zabawę i unosił coraz wyżej nad ziemią. Pierwsze wzmianki na temat angielskiej gry „Przypnij ogon osiołkowi” pochodzą z roku 1899. To popularna forma rozrywki podczas przyjęć urodzinowych wśród angielskich dzieci.W czasie zajęć świetlicowych dzieci przygotowały obraz osła. Został on pozbawiony ogona i umocowany na stelażu. Zadaniem uczestnika było przypięcie brakującego ogonka jak najbliżej celu. Dziecko miało zasłonięte oczy i zostało wcześniej obrócone jak w ciuciubabce.

   W czasie obchodów Dnia Dziecka nie mogło się obejść bez popularnej kiedyś gry w kapsle, która we Włoszech jest nadal bardzo popularna. W 1993 r. założona została Włoska Federacja Gry w Kapsle, która co roku organizuje mistrzostwa Włoch w tej grze.   

Czas spędzony na wesołej zabawie szybko minął i dzieci z żalem opuszczały salę świetlicową. Jeszcze nie raz wybiorą się w podróż dookoła świata.

Więcej zdjęć na naszym świetlicowym blogu: https://swietlicowechwile.blogspot.com/2022/06/dzien-dziecka-w-swietlicy-szkolnej.html

Małgorzata Golec