Andrzejkowe lanie wosku u Motylków
30 listopada 2021
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19
2 grudnia 2021
Andrzejkowe lanie wosku u Motylków
30 listopada 2021
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19
2 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Golęczewo: ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Wieczór wróżb odprawiany był zawsze w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. 

Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny, a wróżono tylko niezamężnym dziewczętom. Traktowano je bardzo poważnie i dopiero później przekształciły się w wesołą rozrywkę.

Wyjątkowy dzień jest obecnie doskonałą okazją do wyśmienitej zabawy, a czekają na niego zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Wróżby andrzejkowe, przeprowadzone w aurze magii  i tajemniczości, zawsze wywołują wiele pozytywnych emocji.

   Listopadowe popołudnie w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od popularnej przepowiedni z butami.

Kto z uczestników zabawy jako pierwszy wejdzie w związek małżeński? Wróżba szybko „dała” odpowiedź na to emocjonujące pytanie.

Jak będzie mieć na imię przyszła wybranka, wybranek? Wystarczyło wyłowić z miski pływający korek z doczepionym imieniem i już odpowiedź była jasna.

Następnie uczestnicy losowali karteczkę dotyczącą wykonywanego w przyszłości zawodu. Wskazali również swój ulubiony kwiat, a wybór wiązał się z przepowiednią na nadchodzące miesiące.

Największe zainteresowanie wzbudziła wróżba z wykorzystaniem kubeczków, pod którymi skryły się tajemnicze przedmioty: monety, biżuteria, breloczek z domem, cukierek oraz rzeczy związane z podróżami do dalekich krajów. Każde dziecko cierpliwie czekało na swoją kolej  i z dużym przejęciem podnosiło pojemnik.

Czy ta przyjaźń będzie  trwała i nierozerwalna? Obserwacja pływających i specjalnie oznaczonych słomek dostarczyła uczestnikom wiele pozytywnych emocji, a rozmowom o koleżeństwie i wzajemnych sympatiach nie było końca.

   Świetlicowe andrzejki szybko dobiegły końca. Przed nami grudzień – jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Ostro bierzemy się do pracy i już wkrótce nasza szkoła zamieni się w zimową, świąteczną krainę!

Zapraszamy na naszą stronę:

https://swietlicowechwile.blogspot.com/2021/11/andrzejki-w-swietlicy-szkolnej.html

Małgorzata Golec