Dzień Kobiet w klasach I-III
31 marca 2021
Golęczewo: Pierwszy tydzień zamknięcia przedszkoli
2 kwietnia 2021
Dzień Kobiet w klasach I-III
31 marca 2021
Golęczewo: Pierwszy tydzień zamknięcia przedszkoli
2 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Golęczewo: 1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

1 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ptaków. Został ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902. Była to pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 roku. Dziś ptaki są chronione poprzez unijną Dyrektywę Ptasią, która ma na celu ochronę wszystkich istniejących populacji dzikich ptaków występujących w UE.

Współcześnie Międzynarodowy Dzień Ptaków ma przypominać nam o roli, jaką ptaki odgrywają w naszym życiu. Dla wielu osób na świecie obserwacja, fotografowanie i poznawanie ptaków stały się nie tylko ciekawym hobby, ale pasją i życiowym wyborem.

źródło: https://otop.org.pl

Nie mogło więc zabraknąć tak ważnego ptasiego tematu u Pióropuszy!

W ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków, jeszcze w trakcie nauki stacjonarnej, „zatańczyliśmy” z igłą i nitką.  Szyliśmy kolorowe, ozdobne ptaki z filcu, które mają już niedługo udekorować nasze wielkanocne stoły lub przyozdobić parapet.

W galerii zdjęć poniżej można obejrzeć cudowne efekty tygodniowej, mozolnej pracy uczniów klasy III F.

Mimo, że na zajęciach często opowiadamy o wyglądzie ptaków, ich  zwyczajach i pożywieniu, nie mogło nas zabraknąć na spotkaniu z człowiekiem o niezwykłej wiedzy ornitologicznej.

W środę 31 marca, zostaliśmy ugoszczeni online przez pana dr. Andrzeja Kruszewicza znanego podróżnika, ornitologa, dyrektora warszawskiego zoo. Głównym tematem spotkania były „Tajemnice ptasiej alkowy”. Słuchaliśmy opowieści o zielonych dzieciołach, krogulcach, altannikach, długoszponach, papugach czy kanarkach. W dowcipny sposób dr Kruszewicz wyjaśnił, jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z pisklęciem- samcem, czy może to jednak samiczka. Okazuje się, że najlepiej wysypać ziarna i obserwować…jeśli zjadła – to ona, jeśli zjadł, to na pewno on 😉

Nie sposób opisać wszystkich ciekawostek, które usłyszeliśmy, dlatego zachęcamy do odtworzenia filmu na stronie: https://www.facebook.com/EditioPL/videos/495880875127743/

A jeśli chcielibyście  z okazji MDP  zrobić coś dla ptaków, to możecie (źródło: https://otop.org.pl)

  1. Powiesić budkę lęgową – to już ostatni moment na zainstalowanie jej w ogrodzie. Ptaki przystępują właśnie do pierwszych lęgów.
  1. Zarejestrować swoją pierwszą obserwację bocianów, jaskółek dymówek, kukułek i jerzyków na www.SpringAlive.net. To międzynarodowa kampania edukacyjna przybliżająca tajemnice ptasich migracji.
  2. Zaangażować się i pomóc organizacjom przyrodniczym chronić ptaki i ich siedliska. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza nowych członków oraz zachęca do przekazania 1% podatku na rzecz ochrony kraski. To jeden z najpiękniejszych ptaków Polski. Jeszcze w latach 70. żyło u nas około 1000 krasek, dziś gniazduje u nas zaledwie 60 osobników. Więcej informacji o tym jak pomagamy temu gatunkowi na www.ochronakraski.pl.