Nowe zawody branżowe
6 maja 2024
W Soplicowie
6 maja 2024
Nowe zawody branżowe
6 maja 2024
W Soplicowie
6 maja 2024
Pokaż wszystkie

Edukacja i Pamięć

Inicjatywa uczniów Szkoły Podstawowej w Chludowie pokazuje, że tradycyjne metody edukacji mogą iść w parze z kreatywnością i zaangażowaniem młodego pokolenia. Gazetka szkolna oraz inne materiały promujące te wydarzenia stały się nie tylko źródłem wiedzy, ale i przestrzenią dla uczniów do wyrażenia swojego patriotyzmu i szacunku dla historii.

1 Maja – Święto Pracy

1 maja to międzynarodowe święto pracy. W Polsce, choć ma ono mniej wyraziste obchody niż w przeszłości, to jednak w szkołach może być okazją do rozmów o historii ruchów robotniczych, znaczeniu pracy w życiu człowieka i prawach pracowniczych. Nauczyciele mogą organizować lekcje historii związane z prawami pracowniczymi, a także projekty badawcze czy prezentacje na temat różnych zawodów.

2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi to stosunkowo nowe święto, ustanowione w 2004 roku, które ma na celu promowanie wiedzy o symbolach narodowych. W szkołach może to być doskonała okazja do przeprowadzenia uroczystości z podniesieniem flagi, a także do organizowania konkursów wiedzy o Polsce, jej symbolach i historii. Uczniowie mogą też tworzyć własne flagi w ramach zajęć plastycznych.

3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja to jedno z najważniejszych świąt narodowych, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. W szkołach dzień ten jest często obchodzony bardzo uroczyście. Można organizować akademie z inscenizacjami historycznymi, konkursy wiedzy o Konstytucji i jej znaczeniu dla Polski i Europy. To także świetna okazja do interdyscyplinarnych projektów, łączących historię, WOS, język polski i inne przedmioty.

W ramach przygotowań uczniowie przygotowali plakaty, ulotki, prezentacje promujące wiedzę o tych świętach.

Magda Burdzińska