Doradztwo zawodowe. Informacja dla rodziców uczniów klas siódmych.
Ważne informacje dotyczące nowych legitymacji szkolnych.
6 września 2024
ZEBRANIA Z RODZICAMI – SZKOŁA PODSTAWOWA
9 września 2024
Ważne informacje dotyczące nowych legitymacji szkolnych.
6 września 2024
ZEBRANIA Z RODZICAMI – SZKOŁA PODSTAWOWA
9 września 2024
Pokaż wszystkie

Doradztwo zawodowe. Informacja dla rodziców uczniów klas siódmych.

Szanowni Państwo, wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczęliśmy realizację lekcji z przedmiotu „doradztwo zawodowe” w kl.7b. Wkrótce takie zajęcia rozpoczną się w kl.7a.*

W poprzednich latach nauki wprowadzane już były elementy doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych i godzinie wychowawczej.

Prowadzenie zorganizowanych działań z zakresu doradztwa zawodowego jest obowiązkiem szkół.
Działania te są każdego roku planowane i zapisane w Wewnątrzszkolnym Systemie Doradztwa Zawodowego, który jest częścią statutu szkoły.

Elementy działań doradczych realizują wszyscy członkowie rady pedagogicznej, a w klasach VII i VIII doradztwo zawodowe to osobny przedmiot, prowadzony w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, ale nie są wpisywane na świadectwie.

Najważniejsze zadania, które będą realizowane:

Zajęcia z doradztwa zawodowego, z uwagi na ich szczególne znaczenie w obecnej dobie wyzwań edukacyjnych prowadzone będą jako element procesu wychowawczego.    

Prezentowanie na co dzień takich cech jak odpowiedzialność, sumienność, uczciwość, systematyczność, rzetelność i punktualność oraz inne społecznie akceptowane postawy stanowią ważne walory zarówno w szkole jak i pracy. Uczniowie na zajęciach z doradztwa zawodowego znajdą się w sytuacjach wychowawczych, które umożliwią zaprezentowanie tych cech. Szczególnie będę zwracała na nie uwagę i doceniała uczniów, którzy będą je prezentować. Program dopuszcza zorganizowanie zajęć w postaci warsztatów, prelekcji, wycieczek oraz spotkań z ludźmi wykonujących ciekawe zawody. Gorąco zachęcam Państwa do współpracy. Chętnie posłuchamy ciekawostek na temat wykonywanej przez Państwa profesji lub przyjedziemy zwiedzić zakład pracy, w którym Państwo pracujecie.

Dzięki aktywnościom podejmowanym na zajęciach doradztwa zawodowego uczniowie będą przygotowani aby:

  • Dokonać adekwatnej samooceny. Rozpoznać swoje  mocne i słabe strony;
  • Wymienić zdolności, zainteresowania i umiejętności;
  • Racjonalnie planować ścieżkę  edukacyjno zawodową;
  • Współpracować w zespole;
  • Skutecznie się zaprezentować;

Więcej informacji o programie i sposobach jego realizacji otrzymają Państwo podczas indywidualnych spotkańn dzięki zakładce na naszej stronie Doradztwo zawodowe lub kontaktując się ze mną poprzez dziennik librus.

Izabela Kachlicka

*Treści wpisu są inspiracją mapakarier.org