Czy łatwo złamać prawo szkolne ?
19 kwietnia 2024
Zdrowie psychiczne naszych dzieci
19 kwietnia 2024
Czy łatwo złamać prawo szkolne ?
19 kwietnia 2024
Zdrowie psychiczne naszych dzieci
19 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Chludowo: Tajemnica książek u Jeżyków

W ramach projektu czytelniczego w tym tygodniu nasze przedszkole odwiedzali rodzice. Nasi goście czytali dzieciom piękne książki odkrywające nowy świat baśni i opowieści.

Czytanie dzieciom to nie tylko moment relaksu i przyjemności, ale również kluczowy element w rozwoju dziecka. Jak dowodzą liczne badania, regularne czytanie małym dzieciom przynosi ogromne korzyści, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i intelektualnej.

Czytanie dzieciom to znakomity sposób na zbudowanie i umocnienie więzi rodzinnej. Dzięki wspólnemu czytaniu rodzice mogą spędzać z dziećmi czas w sposób intymny i bliski, co jest niezwykle ważne dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Takie chwile bliskości, w których rodzic czyta, przytula i poświęca uwagę dziecku, przekazują mu przesłanie: „Jesteś dla mnie ważny i kochany”. To z kolei sprzyja rozkwitaniu dziecka, budowaniu jego wiary w siebie, życzliwości, empatii i umiejętności społecznych​​.

Czytanie dzieciom ma także pozytywny wpływ na rozwój ich umiejętności intelektualnych. Poprzez czytanie dzieci uczą się języka, rozwijają słownictwo, a także uczą się myśleć i podejmować decyzje. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu wyobraźni, wiedzy i wrażliwości moralnej, poszerzają tematykę zainteresowań dziecka oraz dają dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie​​.

Regularne czytanie dzieciom wspiera ich rozwój psychiczny i wzmacnia poczucie własnej wartości. Głośne czytanie dziecku buduje więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem, zaspokaja potrzeby emocjonalne, uczy języka i rozwija słownictwo, przygotowuje do samodzielnego czytania, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, przynosi wiedzę ogólną, ułatwia naukę i rozwija poczucie humoru​​.

Badania prezentowane przez Marie M. Clay wskazują, że dzieci oswojone z literaturą w domu rodzinnym zyskują kompetencje czytelnicze, które zwiększają ich szanse na sukces w przyszłości. W pierwszych trzech latach życia aktywność neuronów w mózgu dziecka jest wyjątkowo wysoka, więc warto tę okazję wykorzystać do zbudowania solidnych fundamentów do dalszego rozwoju​​.