Jadłospis 23.09.2019—27.09.2019
22 września 2019
Dzieci listy piszą…
23 września 2019
Jadłospis 23.09.2019—27.09.2019
22 września 2019
Dzieci listy piszą…
23 września 2019
Pokaż wszystkie

To była wspaniała przygoda w kosmosie.

To była wspaniała przygoda w kosmosie.

Czwartek i piątek 12-13 września były dla uczniów Zespołu szkół w Chludowie dniami wyjątkowymi i niezapomnianymi. Powodem astronomicznych emocji była wyprawa w kosmos drogą mleczną.

Dzięki projektowi” Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego mogliśmy gościć „Planetobus”, czyli mobilne planetarium, na którego półokrągłym suficie widzowie – uczniowie i ich opiekunowie, przypatrywali się pokazom na sklepieniu niebieskim, prowadzonym na żywo przez przemiłych i pełnych pasji edukatorów.

Wszyscy, wychodzący spod namiotu sklepienia niebieskiego, wynosili z sobą ogrom wiedzy i umiejętności dotyczących czytania zagadek na niebie. Nieznany do końca świat gwiazd, planet i czarnych dziur okazał się być czytelny i zrozumiały. Wielka Niedźwiedzica, Mały Wóz, czy Gwiazdozbiór Kasjopeji były na wyciagnięcie ręki, natomiast nasza Galaktyka widziana ze statku kosmicznego ukazała ile jeszcze zostało do odkrycia…. być może, przez któregoś za naszych uczniów.

W czwartkowy wieczór, na boisku szkolnym, mięliśmy okazję już całymi rodzinami przez 2 godziny przyglądać się sklepieniu niebieskiemu. Instruktorzy w łatwy i przejrzysty sposób wprowadzali grupę około 100 osób w tajniki rozpoznawania labiryntu gwiezdnego na niebie.

„Planetobus” edukował nas przez 2 dni, skorzystało z niego przeszło 300 uczniów i wielu rodziców. Już dziś z zaciekawieniem czekamy na następną edycję projektu „Nauka dla Ciebie” i serdecznie zapraszamy do naszej Fajnej Szkoły w Chludowie.

Koordynator projektu: Ewa Gramsch -Bazan