Golęczewo: ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
21 maja 2021
Koliberkowe pasje!
23 maja 2021
Golęczewo: ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
21 maja 2021
Koliberkowe pasje!
23 maja 2021
Pokaż wszystkie

Aktywności spoza Europy.

W ramach lekcji wychowania fizycznego jednym z zadań była krótka charakterystyka aktywności, dyscypliny, sportu spoza Europy. Oto propozycje naszych uczennic:

Arnis, Filipiny – Gabrysia Maciorowska. Arnis, znany także jako Eksrima, to sztuka walki z Filipin, w której uczestnicy bronią się za pomocą otwartych dłoni, często także przy użyciu improwizowanej broni lub kijów, a nawet mieczy i noży. Napastnicy i oskarżeni atakują się z zawrotną prędkością, podchodząc do siebie, blokując i uderzając się wzajemnie! Ich walki są ciekawe i w ciągające, a sama sztuka walki wymaga od uczestników starannie opracowanej techniki oraz wytrzymałości.

Kabaddi, Bangladesz – Zuza Matuszewska. Kabaddi to gra zespołowa z siedmioosobowymi drużynami, których gracze po kolei walczą ze sobą, co jakiś czas wkraczając na terytorium przeciwnej drużyny. Punkty są przyznawane wtedy, gdy któremuś z graczy uda się przedostać do kręgu tworzonego przez drużynę przeciwnika.

Sepak Takraw – Zuza Franczak. Szybko rozwijająca się i popularna w Azji południowo – wschodniej dyscyplina sportu drużynowego będąca skrzyżowaniem siatkówki oraz piłki nożnej. Dyscyplina ta jest uważana, obok boksu tajskiego, za sport narodowy Tajlandii.

Netball – Zuza Franczak. Gra zespołowa, podobna do znanej dzisiaj koszykówki. Pochodzi z Australii

Sumo – Zuza Franczak. Japoński sport narodowy, rodzaj zapasów, znany od początku VIII wieku.

Peteca, Brazylia – Marianna Schroeder. Nazwana na cześć obiektu przypominającego lotkę Pateca to gra, którą na pewno zauważysz na którejś z przepięknych brazylijskich plaż. Ta tradycyjna dyscyplina sportowa polega na uderzaniu lotki do badmintona przy użyciu rąk tak, aby przelatywała przez siatką i aby przeciwna drużyna nie była w stanie jej odbić. Gra jest bardzo ciekawa i wciągająca, a do tego przyjemnie się ją ogląda podczas odpoczynku na plaży!

Rodeo, Chile – Marianna Schroeder. Rodeo to zarówno narodowy, jak i tradycyjny sport Chile, w którym dwóch jeźdźców musi zatrzymać byka biegającego po arenie. Punkty przyznawane są tu za technikę i liczbę udanych prób zatrzymania zwierzęcia. Potrafi wciągnąć!

Capoeira – Anastazja Jankowska. Brazylijska sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Ruchy capoeira są bardzo płynne i rytmiczne. Z Brazylii, a więc z języka portugalskiego, pochodzi słownictwo i teksty piosenek.

Judo – Marcelina Domin. Pochodzi z Japonii. Jego twórcą był Jigoro KANO (1860-1938). Zebrał on i ulepszył chwyty jiu-jitsu nadając im nową formę. W 1892 roku po raz pierwszy użył terminu judo, jako wyodrębnionego stylu i założył pierwszą szkołę judo – Kodokan, zwaną także Instytutem Poszukiwania Drogi.

Futbol amerykański ( ang. American football) – Paulina Kluszczyńska. Sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych . Celem gry jest zdobycie w ustalonym czasie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej.