Golęczewo: Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości
18 listopada 2024Golęczewo: Wystartowaliśmy po raz trzydziesty!
19 listopada 2024W poniedziałek, 18 listopada br., mieliśmy okazję gościć niezwykłych podopiecznych z ZooEkipy z Mazur – sowy Magdę i Tadzia, długo oczekiwanych przez wszystkie dzieci z klas I-III szkoły w Golęczewie skrzydlatych drapieżników.
Sowy od zamierzchłych czasów postrzegano jako symbol mądrości i inteligencji. Było to spowodowane poniekąd ich cechami zachowania jak i nadzwyczajnymi zdolnościami, dalekowzrocznością, widzeniem w nocy.
Podczas żywej lekcji przyrody, uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat życia tych pięknych ptaków. Wysłuchali opowieści między innymi na temat ich trybu życia, zwyczajów łowieckich oraz znaczenia tych ptaków dla ekosystemu. Dzieci mogły posłuchać nie tylko fascynujących faktów, ale także zadawać pytania i podziwiać rozpiętość skrzydeł jednego z największych puchaczy – Bubo bengalensis. Nazwa gatunku wywodzi się od charakterystycznego odgłosu sowy „pu-hu” lub „phuoo”. Samiec odzywa się najgłośniej w porach wieczornych lub o zmroku, jego głos słyszany jest w promieniu 5 km. Samica ma bardziej ponury głos od samca. Uczniowie dowiedzieli się również, jak ważne są słuch i wzrok tych ptaków w polowaniu, a także poznali różnice między gatunkami sów występującymi w Polsce.
Tadziu, specjalnie dla nas, przekręcił głowę o całe 270 stopni; taka możliwość wynagradza mu dosyć ograniczony kąt widzenia w porównaniu do innych ptaków. Zaskoczeniem dla dzieci była informacja, że Magda, czyli puchacz bengalski, może upolować nie tylko drobne ssaki, gady i mniejsze ptaki, ale nawet małego jelonka!
Każdy z uczestników miał możliwość pogłaskania nocnego drapieżnika -ale tylko Tadzia, bo Magda, jak się okazało, nie jest ptakiem łatwym do oswojenia.
Wszyscy uczestnicy warsztatów przyrodniczych były zgodni co do jednego – taka lekcja to doskonały sposób na naukę poprzez doświadczenie, a spotkanie z Magdą i Tadziem są na to najlepszym dowodem!
Dziękujemy za wspaniałą lekcję opiekunom z ZooEkipy!
Dorota Polichnowska