Golęczewo: Watro mieć pasje!
7 czerwca 2024
Muzyczne zakończenie roku z grupa Pro Musica
10 czerwca 2024
Golęczewo: Watro mieć pasje!
7 czerwca 2024
Muzyczne zakończenie roku z grupa Pro Musica
10 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

GOLĘCZEWO: Przedszkolaki i zapomniane zawody

Przeszłość mieszka na wsi – to hasło przewodnie wycieczki przedszkolaków z najstarszych grup. Wiewiórki i Sowy na ostatnią w tym roku szkolnym wyprawę wybrały się do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Jest to założony w wyremontowanych, zabytkowych budynkach folwarcznych ośrodek, w którym można zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty gospodarstwa domowego, dawną szkołę czy skład kolonialny.
Spośród tak bogatej oferty dla naszych dzieci, wybrałyśmy warsztaty pt. „ W starym kufrze”. Dzięki nim przedszkolaki miały okazję zapoznać się z przedmiotami, które są jednocześnie znane i zapomniane: telefony, mikser – kwyrlejkę, płyty gramofonowe, stalówki… i porównały je z tym, co dziś znajdują w swoich domach. Na koniec każdy miał okazję samodzielnie ozdobić swój kuferek na skarby.
Atrakcyjnym punktem programu było także zwiedzanie wystawy ginących zawodów. Podczas którego zobaczyliśmy najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, narzędzia i maszyny rolnicze.
Trasa zwiedzania połączona z zajęciami edukacyjnymi prowadzi przez specjalnie przygotowane stanowiska – od kowala poprzez warsztat bednarsko – stolarski, rybaka, pszczelarza, szewca, praczki, do składu kolonialnego i wnętrza dawnej kuchni, czy klasy szkolnej.
We wszystkich tych stanowiskach przedszkolaki mogły próbować kucia, pracowały przy urządzeniu zwanym „kobyłka”, poznały pracę szewca, zajrzały do wnętrza ula, poznały duszę żelazka, dowiedziały się co można było kupić w składzie kolonialnym i w czym paliło się kawę, robiło masło i jak wyglądała dawna gofrownica.
Najcenniejszym doświadczeniem tej wycieczki była możliwość dotykania narzędzi i wcielania się w rolę kowala, bednarza, pszczelarza, praczki…. Interesujące opowieści przewodników wywoływały naturalną ciekawość dzieci, które chętnie angażowały się w proponowane aktywności i zadawały wiele pytań.
Do naszego przedszkola wróciliśmy wzbogaceni o ciekawą wiedzę i nowe doświadczenia.

Agata Klementowicz

Julia Żuberek