Golęczewo: Szkoła do hymnu 2024
11 listopada 2024
KONSULTACJE DLA RODZICÓW – SZKOŁA W CHLUDOWIE
13 listopada 2024
Golęczewo: Szkoła do hymnu 2024
11 listopada 2024
KONSULTACJE DLA RODZICÓW – SZKOŁA W CHLUDOWIE
13 listopada 2024
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Obchody Święta Niepodległości w Golęczewie

Obchody Święta Niepodległości w Golęczewie od lat są symbolem patriotyzmu i wspólnoty, która gromadzi mieszkańców, aby razem uczcić pamięć i wyrazić szacunek dla historii Polski.

Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe, ponieważ nawiązywało do bogatej tradycji uroczystych obchodów przy figurze NMP w Golęczewie, trwającej już ponad 30 lat.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Niepodległościowym Rajdem Rowerowym z Golęczewa do Łagiewnik. Wytrwali uczestnicy eskapady, po powrocie do szkoły w Golęczewie,  posilili się rogalami i ogrzali gorącymi napojami.

O godz. 12.30 przy figurze NMP w samym sercu Golęczewa rozpoczął się uroczysty apel z udziałem władz gminy,  zaproszonych gości oraz mieszkańców. Tradycyjnie, głos zabrał wójt gminy pan Grzegorz Wojtera, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tego święta nie tylko jako upamiętnienia odzyskania niepodległości, ale także jako okazję do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami i wartościami jednoczącymi społeczność lokalną. Pani Maria Bajer, inicjatorka golęczewskiego apelu  wspomniała wydarzenia z przeszłości, które umacniały więzi mieszkańców i wspierały tradycję obchodów, począwszy od pierwszych uroczystości organizowanych w latach 90. XX wieku.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów uroczystości był odtańczony przez Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” polski taniec narodowy – polonez, który wprowadził uczestników w podniosłą atmosferę. Występ w historycznych strojach, wykonany z gracją, był nie tylko hołdem dla przeszłości, ale również symbolem podtrzymania tradycji dla przyszłych pokoleń.

Oprawa muzyczna była niezapomniana dzięki występowi Orkiestry Dętej w Chludowie, która od wielu lat stanowi nieodłączny element uroczystości gminnych. Melodie patriotyczne i pieśni narodowe w ich wykonaniu wzbudzały wzruszenie i dumę, a także przypominały o jedności i sile lokalnej społeczności.

Przedszkolaki i uczniowie szkoły w Golęczewie zaprezentowały wiersze i piosenkę, które wywołały uśmiech i radość na twarzach zgromadzonych. Interpretacja tekstów w ich wykonaniu stała na najwyższym poziomie.

Ojciec Michał Śledziński jako wstęp do przewodniczenia modlitwy przytoczył słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia: „Najbardziej smutnymi narodami są te, którym postawiono za ideał li tylko dążenia i cele materialne. Najbardziej zubożonymi i niewolniczo przytrzymanymi za skrzydła ducha są takie narody, które postawiły sobie zbyt wąski ideał.”

Pan Leszek Rewers odczytał Apel Poległych a następnie poszczególne, liczne delegacje oddały hołd tym, którzy walczyli o niepodległość kraju składając wiązanki kwiatów.

Na koniec słowa uznania i podziękowała wyraziła pani Katarzyna Kachel, sołtys Golęczewa.

Dzięki zaangażowaniu wielu pokoleń mieszkańców Golęczewa i okolic, obchody Święta Niepodległości zachowują swoją autentyczność i podkreślają wspólnotowy charakter uroczystości. To wydarzenie jest dowodem na to, że pamięć o przeszłości i szacunek dla historii pozostają żywe, a tradycje pielęgnowane są z dumą i oddaniem.

Składamy serdeczne podziękowania przybyłym osobom za zaszczycenie nas swoją obecnością podczas 30. uroczystych, gminnych obchodów Święta Niepodległości w Golęczewie.

Danuta Kamińska