Chludowo: Zaczytane przedszkolaki.
14 maja 2024Integracja klasy 7b
17 maja 2024Do spotkania w szkole w Golęczewie, w ramach projektu edukacyjnego „Warto mieć pasje”, dołączyła cała rodzina Nikodema – Państwo Rychlicowie oraz jego brat Oliwier.
Pszczelarstwo to nie tylko hobby ucznia klasy IF, ale również zamiłowanie i tradycja całej rodziny.
Uczestnicy wydarzenia poznali wiele ciekawostek na temat życia pszczół i pracy bartnika. Nikodem z ogromną pasją, dzielnie wspierany przez rodziców, opowiedział o budowie ula i zaprezentował swój własny. Wyjaśnił też, że ul, który ma stać się mieszkaniem dla pszczół, musi posiadać pewne elementy, które zapewnią owadom odpowiednie warunki do życia. Powinien zatem składać się ze znajdującej się u dołu dennicy, korpusów z zawieszonymi wewnątrz ramkami, powałki oraz daszka. Uczniowie mieli okazję dotknąć różnych elementów ula, dokładnie obejrzeć i …powąchać:)
Dowiedzieli się, co jest największym zagrożeniem dla tych pożytecznych pszczół oraz jak trudna i odpowiedzialna jest praca pszczelarza. Dzieci utrwaliły również wiedzę o tym, że w roju jest jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic, co jest zadaniem każdego z nich w ulu oraz mogły przyjrzeć się z bliska tym wspaniałym owadom. Teraz już żaden uczestnik zajęć nie pomyli pszczoły z osą! Zobaczyliśmy również jak wygląda pszczeli pyłek faceliowy oraz zachwycaliśmy się pięknym zapachem naturalnych świec z wosku pszczelego, ręcznie wykonanych przez mamę Nikodema i Oliwiera.
Dużą atrakcją spotkania okazała się możliwość przymierzenia ochronnego kapelusza pszczelarskiego, który zapewnia bezpieczeństwo podczas prac w pasiece. Dzieci z dumą pozowały do zdjęć. 🙂
Spotkanie z rodziną Nikodema okazało się niezwykłą lekcją przyrody i po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że jeśli wyginą pszczoły, „nie będzie zapylania, to nie będzie roślin, jak nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…”
Serdecznie dziękujemy Rodzicom Nikodema za doskonale przygotowaną prezentację, poświęcony czas i podzielenie się z nami wieloma ciekawostkami na temat życia pszczół oraz ciężkiej pracy pszczelarza.
koordynatorki projektu
Małgorzata Golec i Dorota Polichnowska