Warsztaty sensoryczne część 2
5 czerwca 2024
Golęczewo: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
6 czerwca 2024
Warsztaty sensoryczne część 2
5 czerwca 2024
Golęczewo: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
6 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Doradzamy zawodowo

W tym tygodniu w klasach siódmych i ósmych odbywały się ostatnie zajęcia przedmiotu doradztwo zawodowe.

Realizowaliśmy na nich 4 główne cele:

  1. Poznanie siebie– bardzo, bardzo trudne!
  2. Poznanie zawodów– to ciekawe, zwłaszcza, gdy rozmawialiśmy o zawodach przyszłości albo analizowaliśmy zarobki poszczególnych profesji.
  3. Poznanie szkół ponadpodstawowych oraz sprawne poruszanie się po platformie naboru;
  4. Wybór ścieżki zawodowej– uczniowie klas 8ab właśnie aplikują do wybranych przez siebie szkół poznanych na zajęciach, Targach Edukacyjnych i podczas drzwi otwartych. Mają na to czas do 14 czerwca do godziny 15.00

W czasie zajęć stosowaliśmy różne formy pracy, starając się, aby zajęcia w ławkach odbywały się tylko podczas wizyt gości (na zdjęciu przedstawiciele Zespołu Szkół w Rokietnicy)*

Częściej wybieraliśmy się na bliższe lub dalsze wycieczki np. poznając rynek pracy naszej miejscowości lub wyjeżdżając do hotelu Ibis w Suchym Lesie oraz na rozprawę sądową do Sądu Rejonowego Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

Podczas zajęć była okazja do wykonania testów zainteresowań oraz preferencji zawodowych, często na świeżym powietrzu, co w ewaluacji wskazywano jako przyjazne uczniom doświadczenie.

Był też czas na analizę programów i prezentacji multimedialnych. Szczególnie często pracowaliśmy poznając bardzo ciekawą i urozmaiconą ofertą mapy karier.**

Treningi autoprezentacji, które odbywaliśmy na każdych zajęciach, a także zapewne wysiłki wychowawców i rodziców, docenione zostały podczas spotkań z dorosłymi, którzy poświęcali swój czas, zapraszając do swoich miejsc pracy. Wszędzie uczniowie zachowywali się godnie, prezentując swoje nienaganne maniery zarówno zachowaniem jak strojem.

Dzięki wizycie w hotelu oraz sądzie, oprócz możliwości poznania specyfiki pracy w tych miejscach, padło wiele wskazówek jak zachowywać się w miejscach publicznych.

Uczniowie klas siódmych zagadnienia związane z wyborem ścieżki swojej dalszej kariery omawiać będą jeszcze w nowym roku szkolnym.

Za uczniów klas ósmych mocno trzymamy kciuki. Niech im się powiedzie podczas rekrutacji, tak, aby od września mogli rozwijać się w wymarzonych szkołach ponadpodstawowych kierując się wartościami, których omówieniu poświęciliśmy ostatnie zajęcia.

Wszystkim uczniom dziękuję za zaangażowanie !

Rodziców zapraszam do włączenia się w projekt Mama i tata uczą nas szacunku do pracy w ramach zbliżających się Dni Kariery.

Iza Kachlicka – doradca zawodowy

* https://rokietnica.zsrokietnica.edu.pl/

**https://mapakarier.org/