Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciach i uroczystościach organizowanych z okazji rocznicy Czerwca 1956

Chludowo: „Żabki” zaprzyjaźniają się ze szkołą
24 czerwca 2021
Zaproszenie do obejrzenia filmu „Polska. Siła obrazu. Dialog historii i sztuki”
24 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciach i uroczystościach organizowanych z okazji rocznicy Czerwca 1956

Droga Młodzieży,
Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele
szkół woj. wielkopolskiego

Każdego roku, w czerwcu, wspominamy poznańskie powstanie. To 65 lat temu na ulice miasta wyszli robotnicy poznańskich zakładów, na ich czele maszerowali pracownicy Zakładów Hipolita Cegielskiego, z hasłem na ustach „wolności i chleba”. Po dramacie Żołnierzy WyklętychCzerwiec 1956 stał się początkiem zmagań Polaków z komunistyczną dyktaturą, to pierwsze ogniwo łańcucha trudnej, powojennej drogi ku wolności i demokracji.

Pamiętamy, po Czerwcu 1956 był jeszcze Marzec 1968Grudzień 1970 na Wybrzeżu, Radom i Ursus 1976. Potem było Pokolenie Sierpnia 1980, jego udziałem stało się powstanie Solidarności i tragedia stanu wojennego, w tym jego ofiary.

Walka polskiego społeczeństwa z komunistycznym uciskiem, determinacja oraz cierpienia ludzi nie poszły na marne, dały plon, zaowocowały zmianami.

Droga Młodzieży

Zachęcam Was do udziału w edukacyjnych przedsięwzięciach i uroczystościach organizowanych z okazji rocznicy Czerwca 1956. Jesteście młodymi ludźmi, którzy poniosą w przyszłość pamięć o ważnych dla Polaków wydarzeniach, kiedy ich uczestników i bohaterów już zabraknie. To Wy jesteście pokoleniem, któremu zostanie przekazany depozyt historii.

Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego „Śladami robotników – spacer po Miejscach Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r.” w ramach lekcji historii z Wojewodą Wielkopolskim – opowieści o buncie, odwadze, ofiarach i grozie tamtych dni. Razem z Panią Martą Włodarczyk – asystentem w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 zapraszam na wspólny spacer ulicami miasta, który niczym mapa, prowadzi nas
do pamiętnych miejsc.

Życzę Wam, abyście pogłębiali wiedzę o historii własnej Ojczyzny, w tym także o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, niechaj ta wiedza i pamięć pozwalają lepiej odczytywać przyszłość oraz stawiane przed Wami cele.

Robert Gaweł
Wielkopolski Kurator Oświaty