Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty!
25 maja 2021
Dla Rodziców – jak sobie radzić ze stresem i dbać o dobre samopoczucie?
25 maja 2021
Pokaż wszystkie

Zadbaj o siebie – relaks i uważność dla nastolatków

W życiu dzieci i nastolatków jest wiele stresujących momentów. Dla młodzieży klas 8 są to aktualnie egzaminy, ale przecież to niejedyne sytuacje wywołujące napięcie i nieprzyjemne emocje. W ostatnim roku było ich jeszcze więcej niż zwykle – konsekwencje pandemii nie ominęły nikogo – zdalna nauka, ograniczenie kontaktu z kolegami, koleżankami, czasem również częścią rodziny, obawa o zdrowie najbliższych, ograniczenia w korzystaniu z publicznych atrakcji – parków rozrywki itp. Do tego doliczyć trzeba to, co stresuje zawsze – sprawdziany, oceny, konflikty rówieśnicze, inne problemy osobiste i rodzinne.

Liczne ograniczenia w spędzaniu czasu wolnego pozbawiły wielu możliwych wcześniej przyjemności, sposobów dbania o siebie, swoją kondycję, dobre samopoczucie.

Są jednak takie sposoby, które są zawsze dostępne, a przy tym skutecznie polepszają nastrój, pomagają w rozwijaniu samoświadomości, akceptacji siebie i swoich uczuć, wspomagają radzenie sobie z różnymi stresorami. Są to ćwiczenia uważności (uważnego bycia tu i teraz z samym sobą) i relaksacyjne.

Poniżej zawieram jedne z najczęściej polecanych przeze mnie ćwiczeń, pochodzących z książek Eline Snel „Daj przestrzeń i bądź blisko” oraz „Uważność i spokój żabki”. Zachęcam do częstego, regularnego stosowania, „trenowania” – tak jak się trenuje sport, gdy chce się być w nim coraz lepszym. Niektóre z poniższych ćwiczeń są sugerowane dla młodszych dzieci, jednak w mojej ocenie nadadzą się równie dobrze dla młodzieży – sprawdźcie sami 🙂